Як вибрати побутовий рекуператор?

Створення сприятливого мікроклімату в приміщенні – одне з найважливіших завдань при проектуванні та технічному обслуговуванні сучасних квартир та будинків. Пластикові вікна, нові будівельні технології та сучасні матеріали роблять кімнати все більш герметичними, що відчутно скорочує втрати тепла взимку. Проте зворотнім боком медалі є мінімізація природної вентиляції, що негативно впливає на здоров’я мешканців, а також провокує розмноження патогенних мікробів та бактерій. Оптимальним рішенням у цій ситуації є установка припливно-витяжної вентиляційної системи із рекуперацією тепла. Якщо немає можливості встановити централізовану, яка обслуговує всю квартиру чи будинок, можна в кожному окремому приміщенні встановити побутові рекуператори.  Їх основні переваги: ​​ефективне оновлення повітря у приміщенні, значна економія на опаленні, висока продуктивність, тривалий термін служби, естетичність, зручність використання, простота монтажу.

Види рекуператорів

Виробники пропонують для споживачів безліч конструкцій. У побутових цілях зазвичай використовують роторні або пластинчасті теплообмінники.

Принцип роботи роторних систем ґрунтується на пропусканні припливного та витяжного потоку через спеціальний роторний теплообмінник. Основні переваги пристроїв: висока ефективність, компактний розмір, морозостійкість.

У моделях другого типу застосовується пластинчаста конфігурація. Свіже повітря при обміні нагрівається через розділові пластини, після чого надходить у приміщення. Ефективність таких рекуператорів значною мірою залежить від типу матеріалів, що у конструкції.

За типом матеріалу теплообмінника можуть бути:

 • керамічними;
 • мідними чи алюмінієвими;
 • пластмасовими;
 • целюлозними.

За способом руху потоку повітря розрізняють такі види:

 • перехресні;
 • прямоточні;
 • протиточні або реверсивні.

Критерії вибору побутового рекуператора

Топ рекуператорів тут
При виборі та покупці побутового рекуператора слід звертати увагу на такі параметри:

 1. Продуктивність. Витрата обсягу припливного повітря розраховується залежно від розміру площі, а також кількості мешканців. Занадто потужний пристрій на невеликій площі – це енерговитратний та не економічний варіант. Недостатньо потужний рекуператор у великому приміщенні не зможе ефективно виконувати свою функцію (правильний повітрообмін у цьому випадку не відбудеться).
 2. Шумозаглушення. Вибираючи рекуператор, варто звертати увагу на рівень шуму та переконатися, що у пристрої використовуються висококласні вентилятори та він має якісний звукоізольований корпус.
 3. Вимоги до фільтрів. Для будинків та квартир доцільно вибирати рекуператори з фільтрами F7. Вони ефективно затримують пил, вихлопні гази, алергени та інші можливі викиди.
 4. Тип матеріалу теплообмінника. Теплові обмінники можуть бути:
 • керамічними (ефективно накопичують тепло, не бояться вологи, забезпечують тривалу тепловіддачу);
 • мідними чи алюмінієвими (легко встановлюються, здійснюють ефективний теплообмін);
 • пластмасовими (одна з головних їх переваг – доступна ціна);
 • целюлозними (компактні, мають легку вагу. З мінусів можна виділити: чутливість до вологи та низьких температур).
 1. Функціональність. Багато моделей оснащені автоматичним керуванням: це не тільки підвищує зручність використання, але й дозволяє оптимально адаптувати температуру та вологість у кімнаті відповідно до вимог власника. На ринку представлені інші моделі з такими функціями: контроль якості повітря за допомогою різних датчиків; дистанційне керування через комп’ютер, смартфон, планшет; ефективна система шумозаглушення; робота в нічному режимі та безліч інших параметрів.
 2. Простота монтажу. На цей фактор також звертають увагу при покупці.
 3. Співвідношення ціни та якості. Слід уважно вивчити опис продуктів, відгуки покупців, а також перевірити термін гарантії та наявність сертифікату.
 4. Виробник. Лідируючі позиції у сегменті займають такі компанії: Blauberg, Royal Clima, Вентс, Prana, Vaillant, Vakio. Такі моделі коштують дорожче, проте гарантують надійність, довговічність та ефективне очищення повітря.

Висновок

Побутовий рекуператор – це необхідний пристрій для економного енергоспоживання та підтримки оптимального мікроклімату. Взимку енергоощадна технологія дозволяє ефективно знизити тепловтрати, а влітку – підтримувати комфортну температуру у приміщенні.