Як позбутися цвілі та грибка в будинку

Пліснява у квартирі або в приватному будинку – не просто неприємний вид стін, меблів або стелі. Насамперед це – велика небезпека для здоров’я. Розкажемо, які бувають види цвілі, чим вони небезпечні і як позбутися її назавжди.

Що таке цвіль?

Цвіль – це видимий наліт, результат життєдіяльності мікроскопічних грибів. Якщо він утворюється на продуктах, вихід простий і зрозумілий їх потрібно викинути. Зі стінами та меблями все набагато складніше. Тому що цвіль — це грибниця, яка росте вглиб поверхонь, і просто змити її не вдасться.

Умови розмноження грибка:

 • Висока вологість. 70-80% вологості повітря – оптимальні умови розвитку грибка. “Улюблені місця” цвілі: ванна кімната, а також поверхні навколо вікон, на яких утворюється конденсат.
 • Погана вентиляція приміщення. Спори грибка переміщуються з повітрям. І чим гірше воно циркулює, там більше шансів для виникнення цвілі.

Чим небезпечна цвіль для людини?

Частинки грибів, їх спори та продукти життєдіяльності – чужорідні для організму речовини, які можуть завдати серйозної шкоди здоров’ю. У приміщеннях з цвіллю людина вдихає спори та продукти життєдіяльності грибків. Вони осідають у легенях, що може викликати кашель, кон’юнктивіт, чхання, утруднене дихання, закладеність носа. Це призводить до частих респіраторних захворювань, бронхітів, астмаподібних нападів.

Види цвілі, що зустрічається у приміщенні

 • Чорна цвіль – Aspergillius Niger. Найнебезпечніший вид. Проростає на шпалерах, пофарбованих стінах та кахлі.
 • Зелена цвіль – Penicillium. Часто зустрічається у квартирах та будинках. Вражає продукти харчування та пористі поверхні (стіни, меблі, стелі). Гриби насичено-зеленого кольору з нерівною поверхнею, схожі на мох.
 • Рожева цвіль. Позбутися її легко – вона не в’їдається в поверхню. Якісного прибирання для цього буде достатньо.
 • Біла цвіль – Mucor. Це світлий наліт у вазонах із кімнатними рослинами. Причина появи: рясний полив у теплому приміщенні. Потрібно пересадити рослину та видалити всі уражені частини ґрунту.
 • Синя цвіль – Ceratocystis. Грибок сіро-синього кольору любить дерев’яні поверхні. Не тільки псує їхній зовнішній вигляд, а й руйнує. Не варто плутати з блакитною пліснявою, що використовується при виробництві сирів.

Як позбутися цвілі, що вже з’явилася

Найголовніше – потрібно усунути першопричину появи грибка: налагодити вентиляцію та вирівняти рівень вологості. Якщо не зробити цього, всі народні та професійні засоби допоможуть лише на короткий час. Для боротьби з грибком, що вже проявився, застосовуються такі засоби:

 • Перекис водню в концентрації 3% – розбризкується на поверхні.
 • Ефірні олії (чайного дерева, розмарину та лаванди) — натуральні фунгіциди, видаляють грибкові спори та запобігають їх повторній появі. Розбризкуються на поверхні (розчин: чайна ложка олії на 200 мл води).
 • Білий оцет може вбити близько 80% видів цвілі, включаючи чорну. Використовують нерозбавленим, розбризкуючи на поверхні.
 • Лимони. Нерозведений лимонний сік наноситься на поверхню і не змивається. Рекомендується повторити процедуру кілька разів.
 • Харчова сода Розбризкати на поверхню розчин (столова ложка на літр води), видалити наліт щіткою, змити водою. Повторіть для кращого ефекту.
 • Відбілювач «Білізна». Змішати з водою 1:10. Нанести на поверхню пензлем, за годину промити водою. Не підходить для шпалер, пофарбованих стін та меблів – може знебарвити.
 • Нашатирний спирт змішують із водою 1:1 і розбризкують. Не підходить для шорстких поверхонь. Має їдкий запах. Заборонено змішувати з відбілювачем (токсично).
 • Бура (натрієва сіль борної кислоти) – змішати з водою 1:10, наносити щіткою, потім очистити наліт. Змивати не треба.
 • Розчин йоду та камфорні кульки. Тільки для цвілі, що недавно з’явилася. Розставити ємності з розчином йоду та розкласти камфорні кульки. Залишити на кілька годин, залишивши приміщення на цей час, потім провітрити.
 • Антисептична ґрунтовка. Спочатку максимально зчистити цвіль з поверхні. Бажано видалити всі заражені шари, аж до цегли або бетону.

Як усунути причину появи цвілі?

Поліпшити якість вентиляції та нормалізувати рівень вологості можна декількома способами:

 • Осушувачі повітря та традиційне провітрювання. Допоможуть у боротьбі з цвіллю, але мають деякі недоліки: рівень вологості потрібно постійно контролювати, а при віконному провітрюванні в холодну пору року знижується температура у приміщенні, збільшуються витрати на теплоносії. Крім того, якісне провітрювання – це протяги, при яких не всі почуваються комфортно.

Рекуператор проти плісняви

 • Припливно-витяжна вентиляція. Найбільш оптимальний спосіб покращити повітрообмін та нормалізувати вологість у всьому будинку чи квартирі. Вентиляція з рекуперацією тепла допоможе також заощадити на опаленні (повітря, що виходить з приміщення, віддає тепло вхідному). Пристрої децентралізованої системи вентиляції (побутові рекуператори або провітрювачі) розраховані на одне приміщення, не вимагають прокладання повітроводів та капітального ремонту. Сучасні моделі забезпечують безперервний приплив свіжого повітря та видалення відпрацьованого, оснащені датчиками вологості, можуть керуватися за допомогою мобільного додатку, зручні у використанні та енергоефективні.

Завдяки цим способам можна позбутися цвілі та назавжди запобігти її появі надалі. І найголовніше: бути при цьому здоровим та дихати свіжим та чистим повітрям.

Одна з ознак того, що варто звернути увагу на вологість у квартирі — вікна, що плачуть (утворення конденсату на вікнах).