Вентиляція в будинку з сiп-панелей: кращі варіанти та схеми облаштування

Зміст

Будинки із СІП панелей

Житло, збудоване з СІП панелей, не потребує додаткового утеплення, але без ефективної вентиляційної системи воно не забезпечить комфортного проживання. Його стіни майже повністю не пропускають повітря. Тому будьте готові до того, що для забезпечення оптимальної вентиляції необхідна розвинута система вентиляції, існують три основні варіанти її організації.

Панель СІП (структурно-ізольована, або структурна ізольована, панель) є одним із типів сендвіч-панелей. Вона складається з двох великих ОСП плит, між якими розташований або приклеєний утеплювач.

Панелі СІП використовують у будівництві низькоповерхових будинків, що забезпечує їм непогану захист від зовнішніх факторів. Завдяки використанню високоякісної деревини і технології укладання, стіни мають достатню міцність.

Будинки, збудовані з панелей СІП, мають багато корисної площі і вбудовану теплоізоляцію. Їх можна будувати як у теплу, так і у холодну погоду, завдяки простій технології збирання вони вводяться в експлуатацію у найкоротший термін.

Будинок із СІП панелей, так само, як і інші каркасні конструкції, потребує ефективної системи вентиляції. Бо через те, що стіни погано пропускають повітря, може утворюватися конденсат і вологість.

При виборі труб для СІП-будинків, важливо враховувати шумоізоляцію, оскільки матеріали та конструкція стін/перекриттів значно підсилюють звукові ефекти.

Вентиляція будинків із СІП панелей

У холодний період часу у будівлях із панелей СІП утворюється більше конденсату, ніж у інших будинках. Літом конденсат також активно утворюється, але переважно лише на вікнах. При проектуванні доведеться передбачити шляхи для вентиляційних каналів, знайти місця для клапанів, блоку приточно-витяжної вентиляції. Це приблизно відбувається у той же час, що й для інших інженерних комунікацій.

У кожній кімнаті буде корисно встановити одне вентиляційне отвір, а в кухні – як витяжний, так і приточний. Найважче буде з вентиляцією у технічних приміщеннях: в санвузлах, кухнях, кімнатах без вікон господарського призначення.

До вентиляції є загальні вимоги:

  • постійний рух повітря, його оновлення;
  • рівномірне провітрювання всіх приміщень;
  • видалення забрудненого повітря;
  • комфортна температура;
  • відсутність протягів.

Для нормального вентилювання обов’язково знадобиться природна вентиляція з подачею та відведенням повітря. До природної (вікна, вентканали з самотоком) додають вентилятори та канали з примусовою вентиляцією.

Друге питання – як забезпечити збалансовану вентиляцію: посилити звичайну або змістити акцент на теплообмін чи механічні вентилятори, що працюють від електромережі.

Покращена схема вентиляції

Мова йде про поєднання природної приточно-витяжної системи з механічною примусовою вентиляцією як допоміжною.

У цьому випадку створюють окремі витяжні канали для кухні, ванної, туалету, кімнат без вікон та невеликих приміщень. Труби в ідеалі об’єднують в одну на рівні верхнього поверху/горища/мансарди та виводять понад дах через одне отвір.

Приточну систему складають з однієї труби на даху, яку спускають до рівня горища, надають їй горизонтальне положення. Канал на цьому рівні прокладають максимально довго. В ідеалі труба з двох сторін має дістатися найвіддаленіших точок в будинку. Від цієї горизонтальної гілки відводять канали до кожного житлового приміщення і, за бажанням, до технічних.

Витяжну та приточні частини системи об’єднують в блоку на горищі. У вузлі іноді встановлюють теплообмінник. Останні частіше використовують як елементи повноцінної вентиляції.

Приточно-витяжний блок зазвичай виглядає як коробка з чотирма отворами. Приточні та витяжні канали входять і виходять з них. Трубу подачі повітря вище блоку рекомендується зробити зігнутою та горизонтальною з боку вулиці – щоб повітря легше потрапляло всередину.

Для очищення повітряної маси не завадить встановити фільтр. Канал відведення повітря намагаються тримати максимально прямим від блоку до простору над дахом.

Гілки основних каналів подачі та видалення повітря направляють до верхніх частин приміщень. На кінцях приточних шляхів встановлюють керовані клапани. Витяжні канали закривають решітчастими люками, а розташовують їх якомога далі від вхідних прорізів.

Кімнати з поганою циркуляцією забезпечують портативними вентиляторами. Над плитою на кухні встановлюють механічну витяжку, а повітряно-канал цього пристрою спрямовують на вулицю. В приватному будинку так робити можна.

Усю цю систему доповнюють пасивними провітрювачами. Пристрої працюють в двох режимах. Приточно-витяжний діє за рахунок різниці тиску. Ще є приточне провітрювання, яке організовують двома такими приладами.

Використання механічної вентиляції

З часом вентиляційні шахти стають забрудненими. З урахуванням цього ми можемо обрати інший шлях. Додамо нагнітачі, які працюватимуть від джерела живлення. Розрахуємо їх потужність так, щоб вони могли виконувати свої функції без допомоги природного обміну повітрям.

Встановлення механічної вентиляції в будинку з панелей СІП буде не менш складним, ніж монтаж природної.

Хороша механічна вентиляція складається з:

  • великої кількості незалежних витяжних каналів;
  • приточних вентиляторів;
  • клапанів різних типів.

Почнемо з витяжної системи. Механічні вентилятори можна встановити у вже готові труби або в окремі з можливістю реалізації більш ефективної конфігурації. Зробимо щонайменше 2-3 витяжних виходи на даху.

До внутрішнього приміщення прокладемо канали до ванної кімнати, туалету, кухні, підвалу. Віддаємо перевагу системі з вентиляторами у вхідних отворах та вентиляційних шахтах на даху.

Приток організуємо через стінні приточні вентилятори. Розмістимо їх на зовнішніх стінах, по одному на кожну кімнату, а в підвалі – два з протилежних сторін. В приміщеннях без зовнішніх стін прокладемо приточні канали з виходом через дах.

Дехто, просто залишають маленькі отвори у цих кімнатах для потрапляння повітря з зовнішніх приміщень. Ці отвори можна закривати заглушками.

Приточні вентилятори для стін можуть бути двох типів:

  • настінні;
  • канальні.

Встановлюємо їх з внутрішньої сторони, тобто всередині будинку.

Не забуваймо про стінні клапани трьох типів, включаючи змішаний приточно-витяжний. Встановлюємо їх там, де очікується слабкий обмін повітрям. У кухні додаємо клапан на раму склопакета. Віконний провітрювач такого типу забезпечує потужну мікровентиляцію. Кухонну витяжку робимо автономною, оснащуємо її адсорбційним фільтром.

У випадку потреби додаємо приточно-витяжний вентилятор в вікно або в стіну. Цей пристрій особливо підходить для кухонь. Деактивувати його можна у будь-який момент, а в холодний період року доведеться вимкнути прилад. Ця система не підходить для вентиляції без інших пристроїв.

Вентиляція будинку з СІП панелей з рекуперацією

Вентиляція будинку з Структурно-ізольованими панелями (СІП) з рекуперацією є досить ефективним рішенням для забезпечення якості повітря в приміщенні та зниження споживання енергії на опалення.

Рекуперація повітря в системі вентиляції полягає в тому, що витягнуте з будинку повітря перед відведенням на вулицю проходить через теплообмінник. У цьому теплообміннику тепло з витягнутого повітря передається свіжому повітрю, яке потім подається назад в приміщення. Таким чином, тепло, що вже було витрачене на опалення приміщення, зберігається і використовується повторно, що дозволяє значно зменшити втрати енергії.

Для вентиляції будинку з СІП панелями з рекуперацією, система складається з приточних і витяжних вентиляторів, каналів для подачі свіжого повітря та видалення відпрацьованого повітря, а також теплообмінника. Ці компоненти можуть бути інтегровані в конструкцію будинку під час будівництва або додані пізніше.

Важливо пам’ятати, що система рекуперації повітря потребує певного обслуговування, такого як очищення фільтрів і забезпечення належного обслуговування теплообмінника. Але вона дозволяє забезпечити стабільну температуру та якість повітря в будинку, зменшуючи витрати на опалення і збільшуючи його енергоефективність.

Установка ПВУ з рекуперацією робиться на горищі з розведенням вентиляційних каналів по всім приміщенням таким чином, щоб був потік по всім кімнатам. Частіше за все, витяжні канали робляться з санвузлів, кухні, підсобних приміщень, а припливні канали направляються в спальні та вітальну кімнату.

Варіант вентиляції з рекуперацією через стіни

В разі, якщо в готовому будинку робиться удосконалення вентиляції і не хочеться прокладати вентиляційні канали, можна організувати вентиляцію з рекуперацію за допомогою стінових (побутових) рекуператорів. Можна поставити декілька приладів в різних кімнатах , які будуть працювати в протифазі, наприклад:
Blauberg Vento Expert

Якщо необхідно організувати додаткову вентиляцію в окремій кімнаті, то можна встановити протиточний побутовий рекуператор, наприклад:
Vents Breezy