Примусова вентиляція

Комфортна та здорова атмосфера у будинку чи квартирі неможлива без правильно спроектованої та впорядкованої системи вентиляції. В сучасних умовах, коли будівлі максимально утеплюються та герметизуються, а також враховуючи постійний ріст цін на енергоносії, – природної вентиляції часто замало, для того, щоб забезпечити якісний повітрообмін у приміщенні та заощадити. Але вихід є, — встановлення сучасних та енергоефективних примусових систем вентиляції з рекуперацією тепла.

Що таке примусова вентиляція?

Примусова вентиляція – це тип організації повітрообміну в приміщенні, за допомогою витяжних вентиляторів та припливно-витяжних установок. Саме вони забезпечують правильне циркулювання повітря, усувають надлишкову вологу та в цілому сприяють правильному мікроклімату в приміщенні.

Для чого потрібна примусова вентиляція?

Примусова (механічна) вентиляція дозволяє вирішити одразу 3 основні задачі, що з’являються під час експлуатації закритого та якісно утепленого приміщення:

  • очищення повітря для створення комфортного середовища та підвищення його ефективності;
  • забезпечення необхідних санітарних норм та правил;
  • підвищення безпеки експлуатації будівлі та обладнання.

Також механічна вентиляція, у порівнянні з природною, здатна точно регулювати температуру повітря, створюючи не лише комфортні умови в приміщенні, але й забезпечуючи економію ресурсів та енергоощадження.

Примусова вентиляція приватного будинку

Циркуляція повітряних мас у системі штучної вентиляції здійснюється примусовим шляхом за допомогою роботи електромеханічного обладнання. Свіже повітря з вулиці через повітрозабірник надходить у вентиляційний блок, що розподіляє повітря по кімнатах житлового будинку. Відпрацьоване повітря примусово відсмоктується з приміщень і через витяжні канали викидається на вулицю.

Примусове вентилювання з допомогою ПВУ (припливно-витяжні установки)

ПВУ – це універсальне рішення для вентилювання житлових приміщень. Краще встановлювати припливно-витяжні установки (ПВУ) з рекуператором – це спеціальна система вентиляції, яка здійснює подачу свіжого очищеного повітря і видаляє з приміщення забруднене повітря.

Наявність рекуператора сприяє економії на опаленні взимку та кондиціонуванні влітку. Завдяки тому, що на літній період відключається нагрівання повітря, суттєво економиться електроенергія. Нагрівання повітря взимку може відбуватися завдяки вбудованому теплообміннику (рекуператору), який підігріває повітря, що надходить з вулиці, за рахунок тепла повітря, що виходить з приміщення. Важливо, що при цьому обидва потоки між собою не змішуються, а тому в будинку буде чисте та тепле повітря без неприємних запахів.

На що потрібно звернути увагу, обираючи ПВУ з рекуператором?

Обираючи ПВУ з рекуператором звертайте увагу на такі параметри:

  • Продуктивність. Підбір за продуктивністю визначається у кубометрах припливного повітря. Для житлового приміщення, в якому перебуває дві людини, наприклад спальня, буде достатньо 30-50 кубометрів за годину (згідно ДБН В.2.5-67:2013).
  • Шумове навантаження. Залежно від того, якій швидкості надається перевага, буде змінюватись продуктивність рекуператора та рівень шуму. Звертайте увагу на кількісний показник кубометрів свіжого повітря у найменшому режимі. Згідно ДБН В.2.5-67:2013 цей показник має бути від 15 до 30 м3/год на 1 людину під час сну. Комфортний рівень шуму в нічний час — нижче 24 дБ.
  • Матеріал теплообмінника. Виробники встановлюють теплообмінники з різних матеріалів: целюлозні зберігають необхідний рівень вологості у приміщенні; алюмінієві вважаються надійними та стійкими до корозійних процесів; полімерні – легкі та зручні у чищенні.
  • Вбудовані датчики та Wi-Fi-керування. Для зручності та автоматичної роботи пристрої оснащуються різноманітними датчиками: вологості, температури, CO2 та якості повітря.  Wi-Fi-керування допомагає контролювати та налаштовувати роботу приладу зі свого гаджету.
  • Фільтрація повітря. Зазвичай установки комплектуються звичайними фільтрами (G4), які захищають від потрапляння пилу та комах. Для захисту від інших забруднювачів можна обладнати вугільним та фільтрами тонкої очистки (F8).

Якщо коштів для встановлення ПВУ з рекуператором недостатньо, можна обладнати будинок системою витяжних та припливних клапанів, вони також будуть ефективно виконувати функцію повітрообміну у будинку.

Система побутових рекуператорів у кімнатах

Для забезпечення гармонійної вентиляції всього будинку з допомогою рекуператорів, один з приладів може бути головним, а інші установки попарно об’єднують або кластеризують. Попарно об’єднані установки працюють циклічно та у протифазі. Тобто одна частина приладів забезпечує приплив свіжого повітря з вулиці, а інша – відводить забруднене з приміщення. Така система є найбільш ефективною та здатна забезпечити будинок збалансованою вентиляцію.

Примусова вентиляція у квартирі

Примусова вентиляція квартири – єдиний спосіб швидкого та ефективного видалення забрудненого повітря. Створити продуктивний та енергоефективний повітрообмін у квартирі також допомагають ПВУ з рекуператором. Найчастіше їх встановлюють на балконі чи лоджії. Даний варіант вентиляції, планують ще на етапі ремонту квартири. Вентиляція закладається у план ремонту для прокладання та розведення повітроводів у стелі.

На що звертати увагу, обираючи пристрої для вентиляції квартири?

Для підсилення припливно-витяжної системи у повітроводи монтуються вентилятори різних типів: осьові; відцентрові. Щоб правильно підібрати вентилятори необхідно знати площу приміщення, об’єм повітря, який потрібно замінити та потужність вентилятора. Стосовно ПВУ з рекуперацією, поради з підбору описані вище.

Система побутових рекуператорів — коли ремонт завершено

Якщо ремонт у квартирі вже закінчився, тобто вже немає можливості прокласти повітропроводи, бо не хочеться зіпсувати ремонт все ж є варіант, який допоможе зробити якісну вентиляцію у приміщенні. Система побутових рекуператорів встановлюється у стіну локально, за допомогою алмазного буріння. Вона забезпечує правильний мікроклімат, з середини установка закривається декоративним ковпаком та не псує зовнішній вигляд кімнати.