Встановлення побутового рекуператора в квартирі

Щоразу перед тим, як придбати будь-яку технічну новинку, ми задаємося такими питаннями:

 • де розмістити?
 • як встановити?
 • чи зручно буде користуватися?
 • чи потрібне підключення до електромережі?
 • як обслуговувати?

А якщо установка обладнання вимагає залучення спеціалістів і пов’язана з бурінням стін – тут питань виникає ще більше, і відсутність відповідей на них може призвести до відмови від покупки. Саме так може статися із тими, хто вирішив придбати побутовий рекуператор. І навіть незважаючи на явні переваги цих пристроїв – свіже чисте повітря 24/7 без особливих витрат та зусиль, багатьох потенційних користувачів зупиняє відсутність інформації про такі речі:

 • яким чином рекуператор встановлюється в приміщенні?
 • як його обслуговувати надалі?
 • чи не доведеться після встановлення провітрювача переробляти ремонт?
 • чи потрібні спеціальні дозволи для буріння стін у багатоквартирних будинках?

Ми зібрали відповіді саме на такі запитання.

Вибір місця для встановлення побутового рекуператора

Децентралізовані припливно-витяжні установки (побутові рекуператори або провітрювачі) призначені для одного приміщення, що потребує вентиляції, де люди проводять багато часу: спальня, дитяча, вітальня, кухня. Монтується рекуператор у стіну, на відстані 1,5 -1,8 м від підлоги. Від стелі, віконного отвору, кута кімнати та меблів потрібно залишати щонайменше 30 см вільного простору. Як правило, наявність у більшості моделей пульта дистанційного управління дозволяє керувати пристроєм, розташованим вище людського зросту. Бажано, щоб потоки повітря не перекривалися щільними шторами – так повітрообмін буде якіснішим. При цьому, якщо кімната знаходиться на першому поверсі, потрібно подбати і про те, щоб зовнішні частини рекуператора не стали предметом інтересу вандалів і злодіїв. Якщо ви хочете встановити рекуператор на стіну, що виходить на балкон або лоджію, то можливі 2 варіанти:

 1. Встановити стандартно і не закривати стулки на віконній рамі балкона під час роботи рекуператора.
 2. Прокласти на балкон додатковий вентиляційний канал до зовнішньої стіни.

Свердління отвору

Для того, щоб встановити рекуператор, необхідно просвердлити наскрізний канал у стіні діаметром від 160 до 180 мм (для найпопулярніших моделей). Самостійно це робити не радимо, навіть якщо ви вмієте поводитися з технікою – буде багато пилу, отвір не вийде ідеально рівним, можуть виникнути проблеми з подальшим встановленням самого рекуператора. Як правило, монтажем та підключенням займаються бригади, які мають спеціальне обладнання для алмазного буріння. Робота складається з кількох етапів:

 • Буріння наскрізного отвору необхідного діаметра.
 • Встановлення внутрішньостінової частини провітрювача та її ущільнення.
 • Встановлення внутрішньої панелі та зовнішнього ковпака (якщо він є).
 • Підключення виробу до електромережі (прихована проводка або звичайна розетка).
 • Настроювання параметрів, вибір режимів роботи рекуператора.

Встановлення рекуператора після ремонту

Як було зазначено вище, буріння отвору для установки рекуператора краще довірити спеціалістам. Для тих випадків, коли в кімнаті вже зроблено ремонт, вони використовують захист для стін та професійний будівельний пилосос, який за допомогою перехідника приєднується до обладнання алмазного буріння перед початком роботи. Таким чином, монтажні роботи проводяться чисто, за часом це займає близько 2 годин, ризики для ремонту при цьому мінімальні – меблі та інтер’єр не страждають.

Чи потрібний дозвіл на встановлення рекуператора в квартирі?

Спеціального дозволу для встановлення рекуператора не потрібно. У деяких будинках – як правило, йдеться про новобудови або історичні будівлі – існують вимоги до зовнішнього вигляду фасаду. За необхідності зовнішні елементи пристрою можна пофарбувати в будь-який колір і вони зазвичай невеликого розміру, тому питань щодо цього практично не виникає.

Сезонність: чи можна встановлювати взимку?

Оскільки весь процес монтажу – буріння отвору в стіні та встановлення рекуператора – здійснюється зсередини приміщення, то проводити його можна у будь-яку пору року. Низькі температури – це не перешкода для можливості встановлення виробу.

Обслуговування рекуператора

У кожного виробника – свої вимоги щодо обслуговування пристроїв. У деяких випадках потрібно викликати спеціаліста, в інших – можна чистити та міняти фільтри самостійно. Зазвичай ці нюанси прописуються в техпаспорті, але краще уточнювати і у менеджера під час покупки. У багатьох популярних моделей обслуговування можна проводити самостійно: фільтри грубого очищення приблизно раз на квартал очистити пилососом або промити і висушити, термін служби таких фільтрів становить 2-3 роки. Орієнтовно щорічно рекомендується чистити теплообмінник (також пилососом).

Який саме потрібний рекуператор?

При виборі рекуператора необхідно орієнтуватись на такі ключові параметри:

 • площа приміщення та кількість людей у ​​ньому – це найголовніші фактори для розрахунку продуктивності. Варто враховувати той факт, що виробники вказують продуктивність на максимальній та мінімальній швидкості, в режимі рекуперації та провітрювання. І іноді хитрують, перебільшуючи можливості пристроїв.
 • допустимий рівень шуму (деякі моделі досить галасливі і не призначені для спалень).
 • товщина стін (у деяких виробників є обмеження щодо товщини стін).

Розрахунок необхідної продуктивності припливно-витяжної вентиляції

Необхідну витрату повітря для приміщення визначають за одним із цих показників:

 • для житлових приміщень: кратність повітрообміну
 • для офісів та об’єктів інфраструктури: кількість людей у ​​приміщенні

Формула для розрахунку повітрообміну: для житлового приміщення нормальна кратність повітрообміну згідно з діючими ДБН В.2.2-15:2019 року — 0,6 Це кількість повних змін об’єму повітря в приміщенні за 1 год. Формула застосовується така:

L = V * Kр (м³/год),

де V – обсяг приміщення, м³ Кр – мінімальна кратність повітрообміну, 0,6/год.

Об’єм кімнати в кубічних метрах – A(довжина) x B(ширина) x H(висота) = V(об’єм) (м³).

Наприклад, кімната має довжину 5 м, ширину 3 м та висоту 2,7 м. Вважаємо: 5 х 3 х 2,7 = 40,5 м³.

Тепер множимо отримане значення на кратність повітрообміну, яка для житлових кімнат дорівнює 0,6 і визначаємо необхідну продуктивність установки припливної вентиляції: 40,5 м х 0,6/год = 24,3 м 3 /год.

Про те, на які параметри необхідно звернути увагу при виборі провітрювача, можна дізнатися у статті Який купити рекуператор? Топ-7 побутових рекуператорів 2021 року.