Як зменшити рахунки за опалення. Ефективність рекуператора.

Зима цього року обіцяє бути дуже непростою. Проблеми з енергоносіями в загальноєвропейському масштабі неодмінно відіб’ються на цінах та призведуть до масової економії в усіх сферах. Опалювальний сезон теж проходитиме під знаком максимального енергозаощадження, що може значно знизити рівень звичного для більшості людей комфорту.

Рецептом тут може бути додаткове утеплення та максимальна герметизація будинків і квартир. Але для нормальної життєдіяльності нам завжди потрібне свіже повітря і, відповідно, провітрювання приміщень. При цьому традиційне провітрювання шляхом відкривання вікон — це втрата великої кількості дорогоцінного тепла. Чи існує рішення, яке б дозволило провітрювати приміщення і при цьому мінімізувати втрати тепла, тим самим заощаджуючи на опаленні?

Найбільше тепла в зимовий період втрачається саме під час провітрювання через відкриті вікна. Але якщо тримати вікна постійно зачиненими, повітря в приміщенні швидко стане непридатним для нормального життя: у ньому значно знизиться вміст кисню і зросте вміст вуглекислого газу, вологи, пилу, з’являться різні запахи.

Чи можна відмовитись від відкривання вікон, але при цьому завжди дихати свіжим повітрям, зберігати в приміщенні тепло і, відповідно, економити на опаленні? Можна, і для цього буде потрібен лише вентиляційний пристрій, що зветься рекуператор. Цей гаджет забезпечує якісне провітрювання приміщень при закритих вікнах, причому без втрати тепла, внаслідок чого повітря в приміщенні завжди буде свіжим і теплим.

Жителі європейських країн уже давно оцінили переваги такого енергозаощадження й активно використовують рекуператори в житловому будівництві. Багаторічний досвід використання таких пристроїв у Європі підтверджує: підтримувати в приміщеннях комфортний мікроклімат узимку й водночас економити на опаленні можна і треба.

Як працює рекуператор?

Рекуператор — це розумний пристрій, основне призначення якого — вентиляція без тепловтрат. Завдяки такій вентиляції повітря в приміщенні завжди буде свіжим, вологість підтримуватиметься на комфортному рівні, фільтри всередині пристрою забезпечать чистоту припливного повітря, а головне — вбудований регенератор енергії дозволить утилізовувати тепло нагрітого витяжного повітря й повертати його назад до приміщення. Можна сказати, що це – універсальний помічник у створенні максимального комфорту.

Регенератор енергії — це керамічний пористий блок, що має властивість зберігати тепло. Коли вентилятор працює в режимі витягання, тепле повітря, що видаляється з приміщення, проходить через регенератор, віддаючи йому своє тепло. Потім пристрій перемикається в режим припливу, і через цей нагрітий теплообмінник проходить вже свіже прохолодне повітря з вулиці, де воно нагрівається і потрапляє до приміщення теплим. Ефективність регенерації, тобто збереження тепла, становить до 95%.

Користь рекуператор приносить не лише взимку, а й улітку. За тією самою схемою він підтримує в приміщенні прохолоду, охолоджуючи за допомогою регенератора тепле повітря з вулиці. У цьому разі рекуператор є вдалим доповненням до кондиціонера, який хоч і дає прохолоду, але не забезпечує приплив свіжого повітря.

Розрахунок ефективності рекуператора, на прикладі рекуператора Blauberg VENTO Expert

Найоб’єктивнішим аргументом на користь рекуператора є конкретні цифри та розрахунки. Змоделюємо типову ситуацію з опаленням приміщення та розрахуємо економію тепла, на прикладі рекуператору Blauberg VENTO Expert, котрий є лідером на ринку серед побутових рекуператорів.

Згідно з рекомендаціями достатнім рівнем вентиляції вважається 10 л повітря на секунду на одну особу. При провітрюванні шляхом відкривання вікон для відновлення комфортної температури повітря нам потрібно здійснити додаткове обігрівання приміщень, що вимагатиме витрати електроенергії або газу. І що нижча температура вуличного повітря, то більшими будуть втрати тепла й вищими витрати.

Оцінимо обсяги тепловтрат при провітрюванні двома способами — шляхом відкривання вікон та з використанням рекуператора VENTO Expert.

Формула для розрахунку втрат тепла має такий вигляд:
W=1,2 x Q x (Tвнутр. — Tзовніш.)
де W — це втрати тепла у ватах (Вт), Q — витрата повітря в літрах за секунду (л/с), Tвнутр. — внутрішня температура у приміщенні (°C), Tзовніш. — зовнішня температура (°C).

Якщо температура вуличного повітря –5 °C, а в приміщенні +21 °C, то для догрівання вхідного холодного повітря до кімнатної температури на одну людину в приміщенні потрібно додатково витратити: W = 1,2 x 10 x (21+5) = 312 Вт.

Якщо за таких самих температур розрахувати витрату тепла на прогрівання вхідного повітря до температури +21 °C, використовуючи рекуператор VENTO Expert з ефективністю рекуперації 93%, то на вході до приміщення ми отримаємо тепліше повітря з температурою +19 °C і, відповідно, нові підсумкові дані: W = 1,2 x 10 x (21–19) = 1,2 x 10 x 2 = 24 Вт.

Отже, за умови провітрювання через вікна на догрівання повітря на одну людину потрібно витратити 312 Вт, а в разі використання рекуператора VENTO Expert — лише 24 Вт. Економія становить 92%. Іншими словами, рекуператор VENTO Expert дозволяє заощадити до 92% коштів на опалення, які довелося б витратити на прогрівання прохолодного свіжого повітря, яке надходить через відкриті вікна.

Встановлення та керування рекуператором

За своїми розмірами рекуператор у кілька разів менший за стандартний внутрішній блок звичайного кондиціонера. Монтаж пристрою проводять спеціалісти. Пристрій не вимагає прокладання системи повітропроводів, тому його встановлення не займає багато часу (до трьох годин) і можливе як на етапі проведення ремонтних робіт, так і в приміщенні з готовим ремонтом.

Підключається гаджет до звичайної розетки, а керується за допомогою пульта чи сенсорної панелі на рекуператорі. Деякі моделі на ринку оснащені Wi-Fi-модулем, завдяки чому ви також зможете керувати ними за допомогою смартфона з відповідним мобільним застосунком або через програму «Розумний дім».

І насамкінець

Рекуператори є оптимальним рішенням для організації припливно-витяжної вентиляції в окремих житлових приміщеннях — вітальнях, спальних і дитячих кімнатах, кабінетах тощо. Вони вирізняються оптимальним набором технічних характеристик, сучасним дизайном та зручністю монтажу й керування, завдяки чому отримали позитивні відгуки фахівців та споживачів.

Цей пристрій споживає енергії не більше, ніж сучасний широкоформатний телевізор у сплячому режимі, а завдяки практично безшумній роботі не привертатиме до себе увагу. Пристрої прості в обслуговуванні, мають тривалий термін служби та невисоку вартість порівняно з багатьма іншими альтернативними рішеннями.

Але головна цінність рекуператорів у тому, що вони цілодобово дбають про ваше самопочуття та здоров’я, постійно підтримуючи в приміщенні комфортний мікроклімат без необхідності періодично відчиняти вікна, і при цьому дозволяють значно заощаджувати на опаленні.