Зима-2022: що зробити, щоб удома було тепло?

Цьогорічний опалювальний сезон у столиці обіцяє бути дуже непростим. Мер Києва Віталій Кличко попередив, що температура в будинках буде на кілька градусів нижчою за норму, і закликав киян запасатися теплими речами та ковдрами. Чи існують ще якісь ефективні способи зробити своє житло теплішим у зимовий період? Такі рішення існують, і зараз саме час звернути на них свою увагу.

Тепло не лише там, де опалюють, а й там, де зводять до мінімуму тепловтрати. Тому для вирішення проблеми обігрівання житла потрібно відповісти на два запитання: як покращити обігрівання будинку та як знизити втрати тепла? Причому друге питання є важливішим, адже скільки б тепла ми не отримували і скільки б за нього не платили, воно все одно постійно втрачається, не встигаючи виконати свою основну функцію зі створення комфортного мікроклімату в приміщенні. У когось ці втрати більші, у когось менші. У такій ситуації дуже важливо розуміти, як саме втрачається тепло в будинку і як його можна зберегти. Розглянемо ці два питання окремо.

 

Як збільшити приплив тепла?

Якщо вас не лякають ціни на газ та електрику і ви маєте індивідуальну систему опалення (наприклад, газовий або електричний двоконтурний котел), вам можна по-доброму позаздрити – за відсутності перебоїв із газо- та електропостачанням найближчої зими ви точно не мерзнутимете. Ба більше, регулюючи подавання тепла залежно від погодних умов та часу перебування мешканців у будинку, ви зможете непогано заощадити.

Якщо ви живете в багатоквартирному будинку з централізованим опаленням, то вам доведеться сподіватися лише на вашого постачальника тепла. Але оскільки температура теплоносія в опалювальній системі буде нижчою за норму, вам варто подбати про додаткові джерела тепла. Традиційним рішенням є використання електричних обігрівачів – тепловентиляторів, конвекторів, оливних радіаторів, інфрачервоних випромінювачів або керамічних панелей. Кожен із цих пристроїв має свої плюси й мінуси, тому вибір за вами.

Вночі температура в приміщенні може бути знижена на 1–2 градуси, тому електрообігрівачі можуть і не знадобитися. До того ж навряд чи хтось наважиться залишати обігрівач увімкненим на ніч. У цьому разі можна просто утеплити свою постіль за рахунок використання простирадл, подушок та ковдр із електропідігріванням. Ці пристосування вже давно довели свою ефективність, безпеку та широко представлені на українському ринку.

Якщо у вашому будинку немає системи «тепла підлога», частково її можуть замінити килими та килимки з підігріванням. Щоб оцінити переваги таких килимків, достатньо згадати свої відчуття під час ходіння босоніж холодною підлогою. І, до речі, ці пристрої не лише зігрівають ступні ваших ніг, але й нагрівають повітря від самої підлоги до стелі.

Також не варто забувати про природне тепло. Навіть холодної зими трапляються сонячні дні, які можна використовувати для обігрівання свого будинку. Для цього широко відкривайте штори та фіранки на вікнах – нехай світло безперешкодно проникає у ваш будинок і нагріває в ньому стіни, підлогу, покриття для підлоги та інші поверхні. Фахівці стверджують, що такий простий та безкоштовний спосіб обігрівання дозволить підвищити температуру у приміщенні на 1–1,5 градуса.

І так, ніхто не скасовував теплий одяг, термобілизну, активні фізичні вправи 😉 та гарячі напої – чай, каву, какао, які зігріватимуть вас ізсередини.

Як зменшити втрати тепла?

Ви ніколи не замислювалися над тим, чому житлові приміщення опалюються 24 години на добу? Адже якщо ми нагріли повітря в досить герметичному будинку, то надалі воно має залишатися теплим. Насправді так не відбувається, тому що більша частина тепла постійно губиться через відкриті вікна під час провітрювання, стіни, дах, фундамент, двері тощо. Саме тому реалізація заходів зі зниження тепловтрат є найважливішою умовою для збереження в будинку тепла взимку.

Для початку перевірте в підвальному приміщенні стан труб, якими подається теплоносій у ваше помешкання. Можливо, їх потрібно додатково утеплити. Якщо ви мешкаєте в багатоквартирному будинку, забезпечте можливість повного зачинення дверей загального користування (у під’їзді, тамбурах, між поверхами) та за необхідності встановіть на них доповідачі. У своєму будинку або квартирі встановіть подвійні вхідні двері, що також є корисним і для безпеки. Якщо у вас досі стоять прості вікна з дерев’яними рамами старого зразка, покваптеся їх замінити на сучасні склопакети, інакше ви втрачатимете до 40% тепла, і за будь-якого опалення у вашому будинку буде холодно.

За радіаторами опалення встановіть тепловідбивні екрани з фольгою. Такий крок допоможе повертати до приміщення 15–20% тепла, яке б витрачалося на обігрівання стіни. Також слід подбати про те, щоб і перед радіаторами не було перешкод у вигляді штор, меблів та ін., оскільки батареї повинні обігрівати повітря, а не окремі предмети. Після прийняття ванни або душу залиште на деякий час двері у ванну кімнату відчиненими. Це дозволить не лише зберегти тепло в будинку, але й збільшити відносну вологість у приміщенні, яка зимової пори зазвичай нижча за норму.

Найбільші втрати тепла бувають під час провітрювання приміщень шляхом відкривання вікон: після одного такого 10-хвилинного провітрювання температура в будинку може впасти одразу на 3–5 градусів, після чого його знову потрібно обігрівати.

При цьому завжди тримати вікна зачиненими – погана ідея. За недостатнього повітрообміну та постійного перебування в приміщенні людей повітря в ньому набагато швидше стає непридатним для нормального життя: у ньому значно зменшується вміст кисню та зростає вміст вуглекислого газу, вологи, пилу, з’являються різні запахи. Все це призводить до погіршення самопочуття та здоров’я людей.

Чи можна відмовитися від відкривання вікон, але завжди дихати свіжим повітрям і зберігати в приміщенні тепло? Виявляється, можна. Для цього існує вентиляційний пристрій, що зветься рекуператор. Цей гаджет забезпечує постійне провітрювання приміщень, коли вікна зачинені, і майже без втрат тепла. Відсутність тепловтрат досягається за рахунок використання в рекуператорах вбудованих регенераторів енергії. Регенератори дозволяють акумулювати тепло теплого повітря, що видаляється, і повертати його холодному, яке надходить, унаслідок чого дорогоцінне тепло завжди залишається в будинку. Таке рішення є дуже ефективним і вкрай популярним у європейських країнах. Наприклад, ефективність рекуперації (повернення тепла) популярних німецьких рекуператорів Vento Expert сягає 97%. Це говорить про те, що при провітрюванні за допомогою рекуператора до 97% тепла, яке видаляється назовні разом із відпрацьованим повітрям, повертається назад у будинок разом зі свіжим повітрям.

За своїми розмірами рекуператор у кілька разів менший за стандартний внутрішній блок звичайного кондиціонера. Монтаж пристрою не вимагає прокладання системи повітропроводів, тому його встановлення не займає багато часу (до трьох годин) і можливе як на етапі проведення ремонтних робіт, так і в приміщенні з готовим ремонтом. Рекуператор підключається до звичайної розетки, а керується за допомогою пульта або сенсорної панелі на самому пристрої. Одна з популярних моделей Vento Expert має вбудований Wi-Fi-модуль, що дозволяє керувати пристроєм за допомогою смартфона з відповідним мобільним застосунком або системи «Розумний дім». Також можна керувати рекуператором за допомогою голосового помічника Google Асистент, що доступний на мобільних пристроях, розумній колонці Google, пульті від смарттелевізора та інших смартпристроях. Встановлювати рекуператор можуть тільки фахівці зі спеціалізованим обладнанням.

До початку одного з найскладніших в історії України опалювальних сезонів залишилося менше двох місяців. Цього часу цілком достатньо для того, щоб ефективно підготуватися до перших холодів і забезпечити собі комфортний мікроклімат узимку. Виконання навіть кількох наших порад дозволить вам не лише суттєво підвищити температуру в будинку, а й заощадити на опаленні.