Як зробити вентиляцію у готовому будинку

Припустимо, ви придбали готовий будинок, в якому горе-будівники не передбачили вентиляцію. Навіщо взагалі потрібна вентиляція в будинку і чи можна залишати все як є? Чи є шанс все виправити? Скільки це буде коштувати? Саме такими питаннями задаються власники подібного житла. Відповідь однозначна: вентиляція потрібна – це не обговорюється, виправити можна завжди. Складність та витрати залежать від багатьох факторів: поверховість, товщина стін, висота стель тощо.

Чи можна зробити вентиляцію у приватному будинку самостійно?

Слід зазначити, що найефективніший, він же й найбільш витратний варіант: централізована припливно-витяжна вентиляція. Ще один варіант: комбінована вентиляція (природна та механічна). Крім цього, існують також децентралізовані припливно-витяжні установки (одно-два компактні пристрої на одне приміщення) – у цьому випадку ремонт не страждає, можна ставити поетапно в кожне приміщення, після монтажу достатньо звичайного вологого прибирання.

Обійтися найпростішим способом вентиляції за допомогою відкритих вікон – теж варіант. Але багато власників житла сьогодні прораховують і те, скільки тепла буде втрачатися з відпрацьованим повітрям під час опалювального періоду. З огляду на нинішні ціни на енергоносії, це – дуже актуальне питання. Найбільш енергоощадні пристрої на сьогодні – припливно-витяжні установки з рекуперацією, коли тепло кімнатного повітря нагріває припливне.

Монтаж установок примусової вентиляції вимагає запрошення спеціалістів – самостійно це робити не радимо.

У яких приміщеннях потрібна вентиляція?

Провітрюватися повинні всі приміщення будинку або квартири. Якщо внутрішні приміщення без вікон, то для їхньої вентиляції необхідно прокладати додаткові вентилятори. Обов’язково мати свою вентиляцію повинні:

 • Туалети (усунення запахів).
 • Ванні кімнати (видалення вологи та пари, що призводять до виникнення цвілі),
 • Гардеробні кімнати (безпека речей).
 • Кухні (надходження кисню, який потрібний для горіння, видалення жиру та диму).
 • Житлові кімнати (видалення пилу, вірусів, СО2 та заміна відпрацьованого повітря свіжим).

Що враховувати під час планування системи вентиляції?

Якщо ви дійшли висновку, що додаткова вентиляція необхідна, в першу чергу радимо проаналізувати конструктивні особливості архітектури будинку. Якщо ви обрали вентиляцію, що вимагає прокладання повітроводів, то при виборі їх перетину, кількості або діаметру потрібно враховувати такі аспекти:

 • поверховість;
 • якщо є горище – це дозволить об’єднати повітроводи саме там, а не на останньому поверсі під стелями;
 • висота стель (якщо надто низькі – це може обмежити можливість прокладки горизонтальних повітроводів);
 • для суміжних кімнат можна передбачити суміщені вентканали;
 • товщина перекриттів, а також внутрішніх та зовнішніх стін.

Канал природної вентиляції

Будь-яка вентиляція передбачає приплив свіжого повітря і викид забрудненого. Припливний отвір може бути влаштований як:

 • щілина під дверима,
 • припливний клапан у зовнішній стіні,
 • перетічний отвір у дверному полотні.

Якщо ви обрали варіант, коли повітря виводитиметься через канал природної вентиляції, то приплив повітря необхідно передбачити для кожного приміщення.

Природна вентиляція у вже збудованому приватному будинку

Продумавши всі аспекти, необхідно накреслити схему вентиляції. Загальний принцип: із кожного приміщення (або двох суміжних) на одному поверсі встановлюється вивідний повітропровід. Він входить у вертикальний транзитний канал, через який повітря рухається до точки викиду на покрівлі. Повітропроводи прокладають усередині будинку для того, щоб уникнути утворення конденсату всередині за низької температури.

Важливим буде і те, де проходитимуть транзитні повітропроводи: від підлоги до стелі або під стелею. Добре, якщо канали вдасться розташувати в нежитлових приміщеннях, вбиральні або коморі. Продумуючи схему прокладання повітроводів, необхідно пройтися по всіх приміщеннях і уявити, як і де вони пройдуть. Також одразу необхідно вирішити, як їх сховати у вже відремонтованих кімнатах.

Для точного процесу закупівлі на схемі обов’язково вказувати:

 • кількість комплектуючих,
 • довжину труб,
 • трійники,
 • повороти (відводи),
 • кількість кріпильних хомутів,
 • діаметри та кількість вентрешіток.

Слід врахувати також, що для кухонь та санвузлів потрібен більший повітрообмін, ніж для житлових кімнат. На кухні бажано встановити кухонну витяжку, у санвузлах – витяжні вентилятори. У цьому випадку ми вже можемо говорити про змішану (комбіновану) природно-примусову вентиляцію.

Щоб забруднене повітря з кухні та санвузлів не потрапляло до кімнат, вентканали від них потрібно прокладати окремо, не забувши про встановлення зворотного клапана.

Що врахувати при облаштуванні вентиляції у збудованому будинку?

Головна складність роботи з вентиляційними каналами – їхній немаленький діаметр. Проробити отвір у зовнішніх і внутрішніх стінах або в перекритті діаметром 150 мм – непросто. З дерев’яними та каркасними будинками це можна зробити легко. До горищного приміщення, якщо воно є, прокладаються повітропроводи, де вони поєднуються і доводяться до виходів на покрівлі. Розрахунок кількості виходів та можливості об’єднання вентиляційних каналів бажано довірити спеціалісту.

Побутові рекуператори – ефективне рішення для вентиляції

Якщо конструкції будинку залізобетонні, бетонні чи цегляні – тут уже з бурінням отворів все складніше. У такому випадку у вже відремонтованому будинку самостійна прокладка вентиляції з повітропроводами може призвести до того, що пил при бурінні отворів практично знищить весь ремонт. Вихід – запрошувати фахівців, які мають установку алмазного буріння. Якщо возитися з повітропроводами немає бажання, як варіант можна розглянути придбання децентралізованих пристроїв – побутових рекуператорів (провітрювачів). Їх можна встановлювати в кожній кімнаті на будь-якій стадії ремонту та після нього. Це компактні припливно-витяжні установки, розраховані на одне приміщення. Вони не просто забезпечують повноцінний повітрообмін, а й дозволяють заощаджувати енергоресурси, використовуючи тепло витяжного повітря для нагрівання припливного – у цьому і полягає принцип рекуперації. Монтаж одного пристрою займає близько 2-х годин, обслуговування та заміна фільтрів, як правило, проводиться власними силами.

Навіть якщо будинок вже відремонтовано, все ще можна виправити. Головне – не відкладати вирішення цього питання «на потім», тому що брак повітрообміну може позначитися не тільки на інтер’єрі, а й на стані мешканців. Не слід забувати, що якісна вентиляція – головна умова нашого здоров’я.