Як очистити повітря у будинку

Вченими доведено, що повітря в квартирах та офісах, де ми проводимо до 90% часу, приблизно в 5 разів брудніше і в 10 разів токсичніше за вуличне.

У закритих приміщеннях повітря застоюється, концентрація шкідливих для здоров’я речовин підвищується, небезпечних бактерій та мікроорганізмів стає більше. Застояне повітря містить велику кількість мікробів – у тому числі потенційно небезпечних для здоров’я. Основне їхнє джерело — сама людина. Вона може бути носієм хвороботворних бактерій – від золотистого стафілококу до туберкульозу та грипу. Ще одне джерело появи патогенних мікроорганізмів – невчасне очищення або заміна фільтрів у кліматичній техніці: кондиціонерах та побутових очисниках повітря. Цвіль – один із найнебезпечніших типів забруднення повітря у квартирі. Спори цвілевих грибів дуже леткі, можуть викликати алергію, напади астми та загострення хронічних респіраторних захворювань.

Джерела забруднення повітря у квартирі

 • Пил. Він небезпечний тим, що в ньому можуть селитися кліщі, продукти життєдіяльності яких спричиняють алергічну реакцію, аж до бронхіальної астми. Якщо дихати пильним повітрям постійно, то можуть розвинутись або загостритися захворювання дихальної системи, запальні процеси, головний біль.
 • Вихлопні гази автомобілів та викиди промислових підприємств через відкриті вікна також можуть бути небезпечними для людини. Повітря може містити ароматичні вуглеводні, сполуки свинцю, оксиди азоту та вуглецю, діоксид сірки. Саме вони можуть спровокувати захворювання дихальної та нервової систем, алергічні реакції, шкірні захворювання.
 • Тютюновий дим шкідливий не лише для самих курців, але й для оточуючих. Він добре всмоктується в одяг, м’які меблі, штори та килими. Тютюнові смоли та нікотин накопичуються в легенях та призводять до їх захворювань, загострюють алергічні реакції та збільшують ризик захворювань серця. Щоб усунути запах, потрібно постійно провітрювати приміщення, мити тканинні оббивки та шпалери, прати текстиль, мати у квартирі потужну вентиляцію чи очищувачі повітря з фільтрами, що спеціалізуються на утриманні частинок сигаретного диму.
 • ДСП та ДВП – шари пресованої деревини, з’єднані між собою клеєм або смолами. Меблі з них виділяють формальдегіди та феноли – канцерогени, що підвищують ймовірність онкозахворювань. Ламінат, лінолеум і дешеві будівельні матеріали також можуть виділяти канцерогени.
 • Килимок біля вхідних дверей, на якому разом із брудом та пилом залишаються хвороботворні мікроби. Ще до пандемії COVID-19 вчені Університету Арізони провели дослідження та виявили на підошвах взуття понад 400 тисяч різних бактерій. Також на килимку залишаються і частинки бензину, токсичні добрива з газону, смоли з асфальту та антиожеледні реагенти.
 • Побутова хімія для прибирання може виділяти леткі токсичні речовини: хлор, фосфати, поверхнево-активні речовини (ПАР), триклозан, віддушки та ароматизатори. Регулярне застосування токсичної побутової хімії, особливо в приміщеннях, що погано провітрюються, може викликати головні болі, різні алергічні реакції, зниження імунітету.

Як дихати чистим та свіжим повітрям, перебуваючи у квартирі?

Методи та способи боротьби за чисте повітря вибираються за ситуацією, залежно від типу забруднення.

 • Якщо житло розташоване в екологічно несприятливому регіоні (біля великого шосе або великого заводу), потрібно обов’язково встановити фільтр на клапан припливної вентиляції та не відчиняти вікна для провітрювання. Або встановити припливно-витяжну вентиляцію, щоб регулювати об’єм повітря самостійно та не залежати від перепадів температури та атмосферного тиску, що впливають на роботу природної вентиляції.
 • Якщо використовуєте шкідливу фарбу, меблі або будівельні матеріали, частіше провітрюйте приміщення, якщо джерело забруднення не можна оперативно усунути.
 • Якщо у квартирі хтось хворів – потрібно використовувати кварцові лампи та провітрювати.
 • Якщо повітря забруднене спорами цвілі, в першу чергу необхідно усунути весь грибок, обробивши поверхні спеціальними засобами. Запобігти його повторній появі допоможе постійний ефективний повітрообмін, рівень вологості не повинен перевищувати 60%.
 • Регулярне вологе прибирання та нормальний рівень вологості необхідні для підтримки чистоти повітря: волога осаджує пил, очищаючи повітря від його частинок.
 • Обирати натуральні засоби для прибирання приміщень та гігієни тіла.
 • Вуглекислий газ, що виділяється при видиху, у півтора рази важчий за атмосферне повітря і в закритому приміщенні накопичується. Виправить ситуацію в цьому випадку лише регулярне провітрювання.

Зробити абсолютно стерильним повітря у квартирі неможливо. Та це й не потрібне. Але мінімізувати шкідливий вплив всіх джерел забруднення повітря, яким ми дихаємо – цілком реально. Багато перерахованих вище рекомендацій зводяться до правильного повітрообміну. Звичайно, в морози взимку та в літню спеку організувати провітрювання проблематично – відкриті вікна збільшують енерговитрати. У цьому випадку фахівці рекомендують встановлювати припливно-витяжні системи з рекуперацією тепла. Децентралізовані – для окремих приміщень, централізовані – для всієї квартири. Саме завдяки їм можна дихати свіжим повітрям у квартирі 24/7 цілий рік, і при цьому відчутно економити на опаленні взимку та кондиціонуванні влітку.