Яка повинна бути вологість повітря у квартирі?

Вологість повітря в приміщенні безпосередньо впливає на фізичний та емоційний стан людини, навіть незначні відхилення від норми, можуть викликати ряд захворювань. у квартирі рівень вологості регламентується державними будівельними та санітарними нормами. Згідно ДБН В.2.5-67: 2013 допустимими межами концентрації відносної вологості, можуть бути показники від 25 до 70%. Але цей діапазон може коливатись, виходячи з призначення кімнати та в залежності від періоду року (зима/літо). Наприклад оптимальний параметр для дитячої спальні повинен бути у межах 45-60%. Якщо це число перебільшене, це сприятиме швидкому розмноженню хвороботворних мікроорганізмів та появі плісняви чи грибка. При зниженні рівня вологості пересихають слизові оболонки, з’являється закладеність носа, сльозотеча.

Визначення та види вологості повітря

Термін “вологість повітря” вказує на насиченість повітряного середовища вологою. Вона залежить від клімату, конкретної пори року, погодних умов та атмосферного тиску. Вчені поділяють вологість на два види:

 1. Абсолютна вологість повітря – це кількість грамів водяної пари в 1 м³ повітряного потоку при певній температурі. Дана величина розраховується за такою формулою: p0=m/V г/м³, де p0 — значення абсолютної вологості, г/м3; m — маса водяної пари в 1 м³  повітря; V — об’єм повітря, м³.
 2. Відносна вологість повітря – це міра водяної пари, яку ми вимірюємо щодо температури повітря. І чим нижче температура повітря, тим більший показник вологості й навпаки. Її також вираховують за формулою: φ=P/Pn х 100%, де φ — відносна вологість повітряних мас у %; P — фактичний парціальний тиск водяної пари; Pn — максимальна щільність насиченого вологою повітря, виміряна для одиниці об’єму при певній температурі повітря.

Наприклад при температурі повітря 20°C, як дізнатись відносну вологість? При температурі 20°C, відомо, що P=1,4 кПа; Pn=2,33 кПа. φ = 1,4 кПа/2,33 кПа х 100%= 60% відносної вологи.

Визначити рівень вологості можна використовуючи спеціальні пристрої – гігрометр або вологомір.

Оптимальна вологість повітря для людини

оптимальна вологість повітря для людиниЩоб почуватись добре, потрібен баланс. Одним з важливих чинників, який впливає на комфортне перебування людини у квартирі є вологість. Для гарного самопочуття дорослій людині досить показників 45-65%. Понад 70% вологості повітря у квартирі, шкодить не тільки мешканцям, але й псує меблі та металоконструкції. Потрібно пам’ятати, що негативно впливає, як надмірно зволожене, так і навпаки, дуже сухе повітря, тому показник вологості у приміщенні потрібно регулярно відстежувати та вживати певних заходів.

Шкода від сухого повітря:

 • пересихання слизових оболонок;
 • тривожність;
 • подразнення та тріскання шкірного покрову, передчасна поява зморшок;
 • проблеми зі сном;
 • зниження імунітету.

Окрім негативного впливу на здоров’я та самопочуття, недостатньо зволожене повітря псує предмети інтер’єру: дерев’яні меблі; картини; паркет; ламінат; підвіконня; підлогу, та інше. Кімнатні рослини можуть загинути від нестачі вологості, а концентрація пилу зросте.

Шкода від вологого повітря:

 • з’являється пліснява та грибки, які викликають різноманітні захворювання, неприємний запах у квартирі;
 • розбухають дерев’яні предмети інтер’єру;
 • пошкоджуються під впливом корозії металеві предмети;
 • відлущується тинькування, відпадають і покриваються плямами шпалери;
 • псується та піддається корозії побутова техніка.

Рекуператор і вологість повітря в кімнаті

рекуператор і вологість повітряСтворити комфортні умови проживання у квартирі можна, вплинувши на вологість повітря за допомогою механічних пристроїв. Асортимент кліматичної техніки дуже великий. Щоб подбати про здоров’я і розв’язати проблему вентиляції комплексно, рекомендуємо встановити кліматичні установки, які допоможуть створити правильний, економічно обґрунтований та контрольований повітрообмін з оптимальним рівнем вологості:

 • ПВУ з рекуператорами забезпечують енергоефективний та продуктивний повітрообмін у квартирі. Але необхідно врахувати, що ПВУ закладають у план ще на етапі ремонту квартири.
 • Побутові рекуператори також є чудовим варіантом, оскільки зможуть створити здоровий мікроклімат у квартирі, подаючи злегка підігріте свіже, відфільтроване повітря з вулиці та видаляючи забруднене. Пристрої акуратно вбудовують у стіни, вже на готовий ремонт, без його пошкодження.

Обираючи кліматичну установку з целюлозним теплообмінником можна зберегти необхідний рівень вологості у приміщенні. Також добре, якщо пристрій буде обладнаний певними датчиками, які допоможуть контролювати не лише вологість, але й інші параметри повітря у квартирі.