Примусова вентиляція. Види примусової вентиляції у квартирі

Примусова вентиляція: як дихати свіжим повітрям у квартирі та не залежати від сусідів та погоди

Пандемія диктує нові умови. І одна з них – все більше часу ми проводимо вдома. Від того, наскільки комфортно у нашому помешканні, залежить дуже багато, але насамперед — наше психічне та фізичне здоров’я. І один із важливих факторів – яким повітрям ми дихаємо у своєму будинку.

Природна вентиляція у наших квартирах працює не завжди коректно – все залежить від тиску, температури та погодних умов. У теплий період року вона працює гірше. У сильну спеку, в деяких випадках навіть абсолютно справна вентиляція може перестати працювати або навіть працювати у зворотний бік (зворотна тяга). Взимку вона працює ефективніше, але стає проблематичним провітрювання – протяги можуть призвести до захворювань, втрачається дорогоцінне тепло та збільшуються рахунки за опалення. Огляд рекуператора доктора Комаровського.

Як перевірити роботу вентиляції

Якщо ви відчуваєте спертість повітря, втому, сонливість, у квартирі дуже вологе повітря і з’являється цвіль, або ви чуєте запахи сусідських кухонь – проблема у вентиляції. Причин може бути кілька: неправильна робота або засміченість витяжних вентиляційних каналів, надмірна герметизація приміщень (пластикові вікна їм металеві двері з утеплювачами не пропускають повітря), що заважає повітрообміну – свіжого повітря надходить недостатньо, відпрацьоване не видаляється через вентканали, тому що немає тяги.

Для того, щоб самостійно перевірити наявність тяги та роботу вентиляції у квартирі, знадобиться смужка тонкого паперу.

 1. Насамперед необхідно відкрити вікна та/або вхідні двері. Взяти папір за один кінець і піднести його до віддушини вентиляції на відстань п’ять сантиметрів. Якщо смужку засмоктує у віддушину, тоді витяжка працює належним чином і проблема криється у припливній вентиляції. Швидше за все, у вас стоять пластикові вікна і немає достатнього припливу свіжого повітря у квартиру, коли вони зачинені.
 2. Якщо навіть при відкритих дверях і вікнах папір залишається нерухомим, це може говорити про те, що витяжні канали засмічені. Їх можна прочистити щіткою на гнучкому тросику, а потім пилососом прибрати пил і бруд по всій площі (можна надягти на трубку пилососа шматок гнучкого вінілового шлангу).
 3. Тепер потрібно закрити вікна та вхідні двері, залишивши відчиненими міжкімнатні двері, щоб перевірити перетік (наскільки добре повітря циркулює по всіх приміщеннях). Якщо папір залишився нерухомим – це теж говорить про порушення повітрообміну в квартирі.
 4. Перевірити якість повітря в приміщенні можна, вимірявши рівень вологості та вуглекислого газу. Якщо вони не відповідають нормам – це також є показником незадовільної роботи вентиляції.

Категорично не рекомендується перевіряти роботу вентканалів за допомогою запаленої свічки, запальнички або сірника! У вентиляційних каналах можуть накопичуватися гази, у тому числі легкозаймисті.

В умовах міських квартир, де природна вентиляція не завжди може впоратися з усуненням неприємних запахів та випарів, фахівці рекомендують застосовувати примусову вентиляцію.

Види примусової вентиляції

За методом обробки повітря примусова вентиляція буває кількох видів:

 • примусова припливна та природна витяжна. Встановлюється там, де добре працює природна витяжна вентиляція. З мінусів: у зимовий час потрібно додаткове нагрівання повітря, у літнє — охолодження; великі тепловтрати.
 • примусова витяжна, основна функція якої – видалити використане повітря із приміщення. Працює лише тоді, коли забезпечений достатній приплив повітря. При герметично закритих пластикових вікнах у зимовий період не ефективна;
 • примусова (механічна) припливно-витяжна. Забезпечує як подачу свіжого повітря, так і видалення забрудненого, не залежить від роботи природної вентиляції.
 • примусова (механічна) припливно-витяжна з рекуперацією тепла на сьогоднішній день вважається найбільш ефективним та економічним видом вентиляції, яка не залежить від зовнішнього середовища та одночасно забезпечує:
 • фільтрування припливного повітря,
 • стабільний регульований повітрообмін,
 • додаткове нагрівання припливного повітря до температури приміщення,
 • економію тепла до 75% порівняно з природною та механічною витяжною вентиляцією.

Централізована механічна припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією тепла потребує значних капітальних вкладень, але саме вона – найкраще рішення для ефективної вентиляції. Для організації такої системи необхідно встановити:

 • припливно-витяжну установку з рекуперацією тепла,
 • повітроводи,
 • пристрої розподілу, припливу та видалення повітря.

Розміщення кожного елемента визначається розробленим проектом. Монтаж проводиться на етапі чистового оздоблення. Потребує значних витрат.

Децентралізовану механічну припливно-витяжну вентиляцію з рекуперацією тепла застосовують на будь-якій стадії ремонту та після нього. Для квартир та приватних будинків, в яких вже зроблено ремонт чи немає можливості прокладати повітроводи – це найзручніше рішення. Цей вид вентиляції потребує менших витрат та легко монтується. У житлових приміщеннях встановлюються провітрювачі (побутові рекуператори), оснащені регенераторами тепла, які дозволяють нагрівати повітря, що надходить з вулиці, завдяки теплу витяжного (принцип рекуперації).

Організація правильної вентиляції в квартирі або будинку дозволяє не тільки створити необхідний комфорт і затишок, а й насамперед забезпечити себе і своїх рідних чистим і свіжим повітрям. Якісний повітрообмін забезпечує правильний мікроклімат і запобігає появі цвілі та грибка в кімнатах, що також важливо для нашого здоров’я. Дихати чистим повітрям вдома і при цьому економити на енергоносіях – з сучасними технологіями цілком можливо!