Вентиляція в приватному будинку через стіну

Вентиляція кухні через стіну
Вентиляція ванної через стіну
Вентиляція котельні через стіну
Повноцінна вентиляція будинку через стіни

Правильно організована вентиляція у котеджі чи приватному будинку вирішує багато важливих питань. У приватних будинках є два види вентиляції: природна та механічна (примусова). До систем примусового типу відносять припливну, витяжну та припливно-витяжну вентиляцію з рекуперацією тепла.

Добре, коли в допомогу до природної вентиляції в будинку додатково монтується ще й примусова. Тоді, в приміщенні буде підтримуватися належний рівень вологості, який за даними Агентства з охорони навколишнього середовища (EPA), має бути близько 40% і не вище 50%.

Встановлення припливно-витяжної системи у стіну в приватному будинку може стати оптимальним і найпростішим варіантом для здійснення примусової вентиляції. Така система забезпечить безпеку та свіже повітря у приміщеннях. Вона сприяє не лише доброму самопочуттю, але й правильному мікроклімату у приміщенні. Вентиляція приміщення має виконувати свої функції та запобігати виникненню таких неприємних факторів:

  • затхлий та неприємний запах;
  • поява плісняви та грибка;
  • конденсат на більш холодних поверхнях, наприклад на вікнах;
  • поява іржі та корозія металевих поверхонь;
  • виникнення проблем із серцево-судинною чи дихальною системою.

Якщо система вентиляції недостатня або неякісно змонтована це призводить до проблем перерахованих вище. Забезпечити правильний повітрообмін у будинку можливо за допомогою встановлення вентиляторів витяжного типу та припливних побутових установок, що регулюють кількість свіжого повітря, температуру та рівень вологості.

Обирати та встановлювати вентиляційне обладнання для невеликого або багатоповерхового будинку слід з урахуванням вимог до мікроклімату в приміщеннях різних за призначенням.

Вентиляція кухні через стіну

Вентиляція кухонного приміщення в будинку потребує особливої уваги, оскільки саме в цьому приміщенні відбувається інтенсивне виділення парів і тепла та спалювання кисню. Навіть, якщо на кухні встановлена побутова витяжка над варильною поверхнею та є природна вентсистема, оскільки немає припливу, то цю кімнату необхідно обладнати додатковою вентиляційною системою, встановивши припливний клапан в стіну, щоб забезпечити достатню кількість чистого повітря.

Найбільш правильним способом організації кухонної вентсистеми є механічна витяжка через стіну з припливом з сусідніх приміщень.

Механічна вентсистема витяжного типу включає в себе використання витяжного вентилятора для кухні. Бажано, щоб вентилятор був обладнаний зворотнім клапаном, який закривається після припинення роботи обладнання та запобігає поверненню відпрацьованого повітря назад у кухню. Також при виборі вентилятора необхідно врахувати площу приміщення, щоб він належно виконував своє функціональне призначення.

Витяжний вентилятор з таймером повинен видаляти повітря один раз за 15-20 хвилин, щоб вирішити проблему з неприємними запахами та підвищеною вологістю.

Якщо потрібен більш чіткий контроль інтенсивності повітрообміну встановлюють припливно-витяжну систему, але така система коштує недешево. Раціональним рішенням у такому випадку є монтаж побутового рекуператора в стіновий отвір. Це не тільки дозволить вирішити проблему з мікрокліматом на кухні, але й зекономити близько 50% електроенергії (залежно від моделі), оскільки повітряний потік, що повертається не лише очищується, але підігрівається.

Норми повітрообміну на кухні

Кратність повітрообміну розраховується для того, щоб знати, як часто на кухні відбувається повний обмін повітря за 1 годину. Залежно від встановлених приладів (газова або електроплита) цей показник відрізнятиметься.

згідно з ДБН 2.08.01-89 “Розрахунки параметрів повітря та кратність повітрообміну в приміщеннях житлових споруд” для кухні, де розташована електро або газова плита на 2 конфорки потрібно не менше ніж 60 м3/год на кв.м, у випадку з плитами на 4 конфорки – не менше 90 м3/год на кв.м.

Враховуючи ці параметри необхідно обирати вентустановку з достатньою інтенсивністю повітровидалення.

Вентиляція у ванній

У ванній кімнаті витяжки з природним потоком буває достатньо, якщо будинок має невелику площу або якщо йдеться про невеликий дачний будиночок. У будь-якому випадку треба зважати на зовнішні фактори, які вказують про надмірну кількість вологи.

У двоповерхових чи триповерхових особняках та одноповерхових будинках великої площі, у приміщенні ванної слід проектувати механічну витяжну систему. Завдяки вентсистемі примусового типу через стіну буде забезпечено оптимальну інтенсивність повітрообміну.

Витяжка осьовими та відцентровими вентиляторами – найпоширеніше та недороге рішення. Осьові пристрої в приватних будинках монтуються в невеликі ванні кімнати, часто через отвір (наскрізний) у зовнішній стіні. Відцентрові моделі впораються з повітрообміном великих ванних площею від 15 м², вони приєднуються до прокладеного на стадії будівництва повітропроводу.

Норми повітрообміну у ванній

Для окремої ванної кімнати, згідно з будівельними нормами та правилами, показник повітрообміну складає 25 м3/год на кв.м. Для сумісних приміщень – ванної та туалету 50 м3/год на кв.м. 

Щоб обрати вентилятор, якого буде достатньо для правильного повітрообміну необхідно взнати площу приміщення і помножити на 25, якщо це окрема ванна кімната чи на 50, якщо вона сумісна.

Вентиляція котельної через стіну

Припливно-витяжні установки – це оптимальне рішення для організації вентиляції у приміщенні котельні. Такі прилади нагнітають повітря для горіння газу та відводять CO2. Приміщення котельні повинно мати канал припливної вентиляції з діаметром, більшим від діаметру патрубка відводу продуктів згорання від котла, а також отвір витяжної вентиляції під стелею. Припливну вентиляцію рекомендується влаштовувати в стіні або у дверях навпроти фронтальної частини котла.

Норми повітрообміну у котельні

У котельні можуть бути різні норми, оскільки вони часто регламентуються опалювальним приладом. Також при організації вентиляції потрібно врахувати норми ДБН 2.04.05-91 “Опалення, вентиляція, кондиціювання”. Розрахунок обсягу повітря для вентиляції котельні виконують за такою формулою: 

V = L*S*H*n, де V – об’єм повітря, який потрібно замінити за 1 годину, L – довжина приміщення, S – ширина, H – висота, n – кратність повітрообміну.

Повноцінна вентиляція будинку або квартири через стіни

Щоб правильно організувати вентиляцію будинку необхідно умовно розподілити приміщення на чисті та умовно брудні кімнати. Повітря повинно рухатися від умовно чистих кімнат (дитяча, спальня, вітальня) до брудних (кухня, ванна, комора, котельня). Впорядкувати цей потік можливо, встановивши систему припливних клапанів в “чистих” приміщеннях, а вентиляційні виходи в “брудній” зоні.

Якщо вирішувати питання вентиляції заміського будинку комплексно, найбільш доцільною є припливно-витяжна установка з теплоутилізацією, очищенням, підігрівом свіжого повітря, зручним керуванням та можливістю спільної роботи з кондиціонерами.

Тому, об’єднавши декілька припливно-витяжних установок в єдину систему можна створити повноцінну та якісну вентиляцію як у заміському будинку, так і у квартирі.

Система побутових рекуператорів в кімнатах будинку

Оптимальним є монтаж парної кількості реверсивних установок, які працюють циклічно і в протифазі. Це означає, що частина установок одночасно забезпечують приплив свіжого повітря з вулиці, а частина – витяг забрудненого повітря з приміщення. Це дозволяє створити найбільш ефективну збалансовану вентиляцію.

 

Встановлення рекуператора в будинку без спецзасобів