Вентиляція в новобудові: як перевірити при прийманні квартири?

Прийняти квартиру у забудовника – завдання нелегке. Потрібно звернути увагу на багато нюансів: як і з чого зроблено системи водо-, тепло- та електропостачання, перевірити якість віконних рам, дверей та стін. І при цьому не забути про один із найважливіших моментів: якість роботи вентиляції.

Чому вентиляція така важлива?

Якщо повітрообмін у приміщеннях недостатній, може постраждати не тільки ремонт («плачуть вікна» і цвіль на стінах), а й здоров’я тих, хто живе в квартирі: цвіль може призвести до алергії, захворювання органів дихання, а висока концентрація вуглекислого газу — викликати втомлюваність та безсоння, знизити концентрацію уваги. Якщо вентиляція не працює в приміщенні з газовою плитою або опаленням, це може бути небезпечно для життя мешканців.

Як правило, у багатоповерхівках будують витяжну вентиляцію – вентиляційні канали із санвузлів та кухонь виходять на дах будівлі. При природній вентиляції повітря циркулює за рахунок перепаду температур (тому в літню пору вона може працювати не дуже добре), при примусовій – за допомогою витяжного вентилятора.

Як перевірити роботу вентиляції?

Якщо прикласти аркуш паперу до вентиляційної решітки, і він прилипає та тримається – це означає, що витяжка працює правильно.

Щоб повітря замінювалося, у приміщенні з витяжкою має бути і приплив. Для цього двері встановлюють так, щоб для повітрообміну залишався проміжок мінімум 1-2 см. Якщо двері з порогами або зазору немає – на дверне полотно ставлять спеціальні решітки. Повітря надходить із житлових приміщень, тому важливо пам’ятати про те, що при герметично закритих вікнах і дверях свіжому повітрю просто нема звідки взятися.

Також при прийманні квартири у забудовника необхідно звіритися з проектною документацією: якщо написано, що вентиляційні отвори розташовані у ванній, в туалеті і в кухні (при автономному газовому опаленні в приміщенні, де розміщується котел, їх зазвичай кілька), то всі ці отвори мають бути на місці. Якщо квартира вже з частковим оздобленням – отвори можуть випадково заклеїти шпалерами або закласти гіпсокартоном чи плиткою. Навіть якщо кількість вентиляційних каналів збігається, з проектом має співпадати і їхній діаметр – це важливо.

Як впливати на забудовника, якщо якість вентиляції не влаштовує?

Анемометр
Анемометр

Іноді забудовники спеціально встановлюють витяжні вентилятори, навіть у квартирах без обробки, оскільки природна вентиляція не працює зовсім. Крім цього, для економії не дуже порядні забудовники можуть встановлювати повітроводи меншого діаметра. Щодо цього теж не буде зайвим звіритися з проектною документацією та проконсультуватися зі спеціалістами.

Якщо вентиляція не працює зовсім, або працює погано, ви фіксуєте всі недоліки документально в оглядовий лист (або додаток до акту приймання), бажано при цьому зробити фото- або відеозйомку. Акти краще не підписувати доти, доки забудовник не переробить всі недоліки або не компенсує витрати на ремонт. Але це якщо ви впевнені, що він готовий все виправити. Якщо ж такої впевненості немає – разом із забудовником фіксуєте список недоліків, проводите оцінку вартості матеріалів і робіт, необхідних для усунення дефектів; потім стягуєте із забудовника вартість і лише тоді підписуєте акт. Були випадки, коли власник житла подавав до суду на забудовника саме через погано працюючу вентиляцію. Але, як правило, сторонам вдається домовитись і все виправити.

 

Якщо є можливість, краще довірити приймання та перевірку професіоналу з вентиляції. Він вимірює потік повітря в системах вентиляції анемометром та звіряє дані з нормативами. За нормативами мінімальний повітрообмін для санвузла або ванної кімнати — 25 м3/год, для кухні — 60 м³/год. Не слід забувати також і про площу приміщення. Анемометр можна придбати і для особистого користування. Цей гаджет стане в нагоді не тільки для перевірки роботи вентиляції: він допоможе дізнатися, чи дме з вікон або вхідних дверей. Хоча тут головне не переборщити з герметизацією і пам’ятати: якщо немає припливу, то витяжка, навіть примусова, працювати не буде.

Якщо ж ви хочете дихати свіжим повітрям навіть із закритими вікнами, і при цьому економити на опаленні взимку та кондиціювання влітку, радимо вам встановити припливно-витяжні установки з рекуперацією тепла. Вони забезпечують повноцінний повітрообмін, фільтруючи припливне повітря від пилу та алергенів. Умовно такі пристрої можна поділити на:

  • централізовані системи ПВУ з рекуперацією – з розведенням вентиляційних каналів по всій квартирі
  • бытовой рекуператордецентралізовані (побутові рекуператори або провітрювачі) – коли в окремому приміщенні встановлюється 1-2 компактні пристрої. Такі рекуператори можна монтувати на будь-якій стадії ремонту та після нього. Бригада зі спеціальним обладнанням для алмазного буріння зробить всю роботу за 1,5-2 години, після встановлення чи потрібно лише вологе прибирання.