Що таке ентальпійний рекуператор

На сьогоднішній день енергоефективність – основна вимога до будь-якого обладнання. І вентиляція – не виняток. Саме тому на ринку вентиляційного обладнання одним із найбільш затребуваних продуктів стали системи вентиляції з рекуперацією тепла.

Виробниками вентиляційного обладнання пропонується кілька типів рекуператорів тепла у системах вентиляції. Найбільш популярні з них – роторні та пластинчасті.

Роторні рекуператори

Вентиляційні системи з роторним теплообмінником мають такі переваги: ​​

  • високий ККД і невеликі розміри пристрою,
  • можливість регулювати швидкість обертання теплообмінника (і відповідно подачу тепла),
  • прилад здатний частково повертати вологу в приміщення.

Хоча останнє одночасно є і недоліком – через особливості конструкції частково в приплив повертається не тільки волога, але й забруднене повітря (необхідно використовувати додаткові фільтри). Ще один важливий аспект: складність конструкції приладу та його технічного обслуговування.

Пластинчаті рекуператори

Системи вентиляції із пластинчастими теплообмінниками забезпечують максимальну рекуперацію тепла за середніх зимових температур. Переваги пластинчастого рекуператора:

  • невеликі габарити та вага,
  • висока надійність,
  • довгий термін служби,
  • хороша ремонтопридатність,
  • просте технічне обслуговування
  • невисока ціна

Головний недолік – взимку можливе обмерзання теплообмінника. Для відновлення роботи в цьому випадку слід або відключати вентилятор, або використовувати спеціальний клапан (байпас).

Крім стандартних пластинчастих теплообмінників, існують також ентальпійні, основою яких є спеціальна мембрана з мікропористою структурою.

Ентальпійні рекуператори

энтальпийный рекуператорЕнтальпійні рекуператори взяли найкраще від роторних та пластинчастих теплообмінників. Система має високу ефективність, при цьому не боїться холодів та не обмерзає. Головна відмінність ентальпійних рекуператорів від стандартних пластинчастих: вони повертають не тільки тепло витяжного повітря, але й вологу, що міститься в ньому. Взимку такі рекуператори не допускають надмірної сухості повітря у приміщеннях. Від роторних вони відрізняються насамперед тим, що припливні та витяжні потоки строго розділяються. Основою ентальпійного теплообмінника є мембрана, мікропориста структура якої пропускає через себе лише молекули води (водяна пара), блокуючи при цьому перенесення мікроорганізмів, бактерій, газів, запахів та спор грибків. Пластина рекуператора має властивість губки, що дозволяє вбирати певний обсяг вологи без утворення конденсату на поверхні пластин. Це можна порівняти з якісною лижною курткою, яка виводить випари, але не пропускає дощ. Саме ця властивість ентальпійних рекуператорів дозволяє зберігати комфортну температуру та вологість у приміщенні за мінімального енергоспоживання. Один із недоліків такого теплообмінника – його знос. Згодом пори мембрани можуть забиватися пилом, і тоді ефективність ентальпії знижується. Хоча при правильній експлуатації та своєчасному технічному обслуговуванні термін служби такого пристрою можна відчутно продовжити. Однак необхідно пам’ятати: щоб не пошкодити ультратонку мембрану, не можна використовувати для чищення рекуператора мийки високого тиску.