Як заощадити на опаленні?

Ціни на теплоносії, на жаль, зростають набагато швидше, аніж доходи населення. Єдине, як можуть вплинути мешканці багатоквартирних будинків із центральним опаленням на цифри у платіжках – це поставити на під’їзд чи будинок новий теплолічильник. Ті, у кого в будинку або квартирі стоїть автономне опалення, мають набагато більше способів мінімізувати свої витрати в зимовий період. І не всі вони потребують великих вкладень.

Газові котли залишаються найбільш популярними та поширеними серед усіх видів автономного опалення. Але просто знижувати температуру на котлі і мерзнути у власному будинку – не найкраща ідея. Найвигідніше буде підвищити ефективність опалювальної системи та знизити тепловтрати. І зробити це можна кількома способами.

Підвищуємо енергоефективність системи опалення

Найголовніше правило: витрачати рівно стільки, скільки потрібно. Коли ми вдома – опалення працює, коли нас немає – вимикається чи працює на мінімумі. Вночі для комфортного сну в кімнатах має бути прохолодніше ніж удень. Прилади термоконтролю із цим завданням справляються «на вдмінно». Це порівняно недорогі пристрої, використання яких допоможе знизити витрати палива приблизно на 15-35%.

Контролюємо температуру та гріємо за розкладом

Витрата газу безпосередньо залежить від температури, якої дотримуються у приміщенні. За це спочатку відповідають вбудовані у котел датчики температури, які враховують лише температуру теплоносія в котлі – метод не дуже ефективний. Кімнатні термостати включають котел лише за потребою. Вони керують нагріванням, виходячи з температури у приміщенні. Припустимо, якщо вікна виходять на сонячну сторону, то в ясну погоду котел буде вмикатися рідше. Більш ефективне управління газовим опаленням забезпечують програматори, які дозволяють складати графік роботи опалювального приладу. Такі пристрої дозволяють скласти розклад, що відповідає звичкам та потребам господарів.

Ще один спосіб економії – використання термостатичних клапанів із термоголовками на радіаторах, що дає можливість регулювати температуру радіаторів у кожному окремому приміщенні. Припустимо, якщо на кухні часто готують – сильний обігрів там не потрібен. Спати теж комфортніше у прохолоді: температура 18 градусів та тепла ковдра – найбільш оптимальна для якісного сну.

Зменшуємо втрати тепла

Програматори мало допоможуть, якщо не скоротити тепловтрати. Найпростіше — встановити тепловідбиваючі екрани позаду кожного радіатора. Завдяки такому способу тепло від батареї надходитиме в кімнату, а не обігріватиме стіну.

Встановлення нових вікон – ще один ефективний метод. Для кращої теплоізоляції варто підібрати спеціальні енергозберігаючі склопакети. Крім того, у приватному будинку необхідно утеплити стіни, підвал та горище – без цього неможливо уникнути втрат тепла.

Слід зазначити, що встановлення вікон та інші заходи щодо покращення теплоізоляції мають один побічний ефект: вони перетворюють будинок на «термос». Підвищення герметичності приміщення спричиняє погіршення роботи природної вентиляції. А це неминуче призводить до надлишку вуглекислого газу і нестачі кисню, підвищення вологості, конденсату на вікнах, цвілі та грибку на стінах, і згодом – до погіршення здоров’я людей.

Щоб дихати свіжим повітрям, не втрачаючи при цьому тепло, фахівці радять встановлювати централізовану припливно-витяжну вентиляцію з рекуперацією (коли тепло повітря, що видаляється, повертається в приміщення з припливним). Іноді такої можливості немає з однієї з причин: висока вартість обладнання, ремонт вже зроблено, у приміщенні низькі стелі та немає місця для вентиляційних каналів. У такому разі оптимальним рішенням стане встановлення у житлових кімнатах побутових рекуператорів (провітрювачів). Їх можна монтувати на будь-якій стадії ремонту та у вже обжитих приміщеннях. Ефективність рекуперації тепла у таких пристроях – понад 90%. Тобто практично все воно залишається в будинку, при цьому регулюється вологість та повітрообмін. У багатьох моделях передбачений безшумний нічний режим, що дає можливість встановлювати їх у спальнях та дитячих, завдяки чому покращується не лише якість сну, але й самопочуття домочадців загалом. Топ рекуператорів та на що варто звернути увагу.

Використовуємо додаткові засоби обігріву

Можна зменшити витрати, комбінуючи різні засоби опалення. Наприклад, у міжсезоння обігрівати кімнату кондиціонером. І це буде дешевше.

Для приватного будинку можна додатково встановити твердопаливний котел, піч або камін, які працюватимуть паралельно з газовим і слугуватимуть підстраховкою на випадок відсутності або подорожчання газу.

Підвищуємо ккд котла

Продуктивність котла – важливий чинник економії ресурсів. ККД старих опалювальних приладів, випущених понад 10 років тому, не перевищує 60-70%. Нові моделі дають показники у 85-90%. Крім того, у збереженні ККД котла на заявленому виробниками рівні важливу роль відіграє його періодичне обслуговування та профілактика – очищення теплообмінника, каналів та внутрішніх деталей.

Кожен із перерахованих вище методів допоможе заощадити. І не всі вони вимагають великих витрат. У будь-якому випадку, будь-які вжиті заходи дозволять бути менш залежними від тарифів на енергоносії.