Що таке рекуператор

ПВУ із рекуператором

Організувати якісну вентиляцію повітря у квартирі чи приватному будинку непросто. Проблема стосується як житлових кімнат, так офісних приміщень. Раніше необхідний обсяг свіжого повітря надходив природними шляхом завдяки проміжкам між віконними кватирками і рамами, навіть незважаючи на те, що їх щільно закривали. В наш час, з появою металопластикових інженерних систем, що закриваються герметично, питання про провітрювання приміщень стає особливо актуальним.

Також варто згадати про ціни на енергоносії, що постійно зростають, адже від цього безпосередньо залежить вартість опалення житла в зимовий період. Тому провітрювання приміщень шляхом простого відкриття вікно є, як мінімум, нераціональним. Чим можна замінити природну вентиляцію в сучасних реаліях? Для цього створені різні припливно-витяжні системи, одним із їх різновидів є припливно-витяжні установки з рекуператором.

Що таке рекуператор?

Рекуператор – це енергоощадний прилад з функцією децентралізованої вентиляції, очищення та підігріву повітря, що надходить з вулиці. Він складається з корпусу з двома ізольованими один від одного порожнинами, якими здійснюється рух повітря в протилежних напрямках, та електричного реверсивного вентилятора. До складу обладнання може бути включений додатковий нагрівальний елемент. Залежно від принципу дії, рекуператори бувають:

 • прямоточними;
 • перехресноточними;
 • протиточними.

Для покращення теплопровідних характеристик їх виготовляють із алюмінію, міді чи спеціального пластику, тобто матеріалів із високим коефіцієнтом теплопровідності.

Принцип дії

что такое рекуператорІснує два найбільш популярних види ПВУ із рекуператором: роторний або пластинчастий. Незалежно від конструктивних особливостей, принцип їх роботи практично ідентичний і заснований на різниці температури повітря в приміщенні та навколишньому середовищі. Описати принцип роботи пристрою можна так:

 1. Тепле повітря з приміщення надходить у корпус приладу та віддає теплову енергію теплообмінному елементу. Таким чином, тепло не залишає приміщення.
 2. Холодне повітря з вулиці втягується вентилятором, проходить через той самий елемент і нагрівається. Цим забезпечується повернення тепла та попадання в кімнату свіжого та вже теплого повітря.

принцип работы роторного рекуператораЦе вентиляційне обладнання може також працювати у трьох режимах: витяжному, нагнітальному або комбінованому, що передбачає одночасне функціонування перших двох.

В залежності від виробника, деякі моделі рекуператорів комплектуються фільтрами грубої або тонкої очистки. Вони сприяють очищенню вхідного потоку повітря від пилу, комах і завислих частинок, наприклад, диму або сажі.

Для чого потрібний рекуператор

Основне призначення припливно-витяжної установки з рекуперацією – забезпечення якісного повітрообміну в приміщенні без втрати тепла. Також його функціональні можливості дозволяють виконувати такі завдання:

 • контроль мікроклімату у приміщенні незалежно від погодних умов;
 • економна витрата електроенергії;
 • очищення повітря від пилу та хвороботворних мікроорганізмів (за наявності фільтра);
 • забезпечення оптимального рівня вологості у приміщеннях.

Системи з функцією рекуперації тепла забезпечують економію коштів на оплату рахунків за теплоенергію у холодний період та економію електроенергії на кондиціонер улітку.

Переваги та недоліки рекуператора

Крім економічності та високого ККД, рекуператори мають ряд переваг, тому їх широко використовують для створення комфортного мікроклімату в приміщеннях різного призначення. До переваг обладнання відносять:

 • простоту монтажу;
 • невибагливість в обслуговуванні;
 • полірежимність;
 • комфортна температура у приміщенні;
 • відсутність пилу та інших алергенів у повітрі;
 • оптимальний рівень вологості;
 • тривалий період експлуатації.

Враховуючи всі вищезазначені переваги, такий недолік як можливе обмерзання теплообмінного блоку вважають несуттєвим. Тим більше, що він легко усувається перемиканням вентилятора на реверсний режим. Тому використання рекуператора як пристрій для забезпечення примусової вентиляції приміщень може бути найкращим рішенням.