Мідний чи керамічний теплообмінник

Які використовуються теплообмінники у побутових рекуператорах?

Багато виробників побутових рекуператорів, рекламуючи свій прилад, основною перевагою називають теплообмінник. А саме матеріал, із якого його виготовлено.

Пропонуємо розглянути теплообмінники, що найчастіше зустрічаються на ринку децентралізованої вентиляції. А саме: мідний та керамічний.

А навіщо взагалі потрібен теплообмінник у системах вентиляції?

Теплообмінник – саме той елемент вентиляційної установки, який допомагає суттєво економити на опаленні взимку та кондиціюванні влітку. Теплообмінник нагріває припливне повітря за рахунок кімнатного, не даючи холодному повітрю надходити в приміщення взимку, а гарячому- влітку.

Але головне навіть не стільки те, з якого матеріалу виготовлено теплообмінник, а й принцип роботи рекуператора.

Перш ніж порівняти між собою два теплообмінники, відразу зазначимо, що і мідний, і керамічний виготовлені з природного матеріалу.

Мідний теплообмінник

Отже, розглянемо з прикладу циркуляції повітря взимку.

Принцип роботи найбільш популярних побутових рекуператорів з мідним теплообмінником полягає в одночасному припливі та витяжці повітря. Тобто мідний теплообмінник нагрівається за рахунок повітря з приміщення і відразу ж віддає це тепло припливному повітрю. Такий теплообмінник має теплопровідність (головний параметр, при одночасному припливі та витяжці) – 394 Вт/(м3-К), а теплоємність 385 Дж/(кг-К).

Проте такий принцип роботи має свої нюанси

За рахунок високої теплопровідності, мідь швидко остигає та швидко нагрівається. Через такі перепади температури всередині утворюється конденсат. Це за низьких температур призводить до обмерзання, що у свою чергу – до повної зупинки вентиляції.

Для того, щоб мідний теплообмінник не обмерзав, застосовують додатковий обігрів, а це призводить до збільшеного електроспоживання на понад 70 кВт/місяць, що виходить абсолютно неекономно.

Другий спосіб запобігти обмерзанню – самостійне регулювання швидкості обертання вентилятора. Але для цього слід постійно стежити за змінами температури зовнішнього повітря. Це – дуже незручно, адже ніхто не дивиться на градусник кожні годину-дві.

Також ще один нюанс – це окислення мідних теплообмінників, що призводить до втрати теплопровідності, яка дуже важлива при одночасному припливі та витяжці. Адже наліт, який утворюється, не так просто усунути. Для очищення міді від нальоту застосовуються хімреагенти – у домашніх умовах це, погодьтеся, небезпечно. Тобто. обслуговування такого виду рекуператорів дороге і здійснюється лише фахівцям.

Керамічний теплообмінник

Принцип роботи керамічного (глиноземний фарфор C130) теплообмінника в рекуператорі – абсолютно інакший порівняно з мідним.

Рекуператор із керамічним теплообмінником працює за принципом «Реверс». У період роботи в режимі «витяжки» (45-70 секунд), керамічний теплообмінник нагрівається повітрям, що виходить з приміщення. Після цього перемикається в режим «приплив». Нагрітий кімнатним повітрям, керамічний теплообмінник віддає своє тепло припливному холодному повітрю.

Теплоємність керамічного теплообмінника становить 850 Дж/(кг-К), і це – головний параметр під час реверсивної роботи.

Завдяки високій теплоємності керамічний теплообмінник остигає дуже повільно, що дуже сприятливо при швидкій зміні температури зовнішнього повітря.

На керамічних теплообмінниках також виникає конденсат. Але обмерзання відбувається за більш низьких температур.

Також керамічні теплообмінники не схильні до окислення і відповідно до будь-яких нальотів на них. Вони дуже прості в обслуговуванні. Все, що потрібно – це періодичний догляд, раз на 2-3 місяці. Просто дістати теплообмінник, промити під проточною водою та встановити назад.