Як чистити побутовий рекуператор. Обслуговування побутового рекуператора

Технічне обслуговування будь-якого обладнання – один із головних факторів, що впливають на довговічність та якість його роботи. Питання зручності та вартості обслуговування відіграє не останню роль під час вибору приладу. Для вентиляційних установок це особливо актуально, адже своєчасне очищення фільтрів і теплообмінника впливає не тільки на якість та об’єм повітря, що подається в приміщення, але й на термін експлуатації виробу.

З якою періодичністю чистити та міняти фільтри

Схема очищення та заміни фільтрів приблизно однакова: зняти корпус, витягти фільтр, почистити його пилососом або промити, висушити, встановити у зворотному порядку всередину корпусу всі знімні частини. А ось наскільки складна ця процедура – залежить від моделі. У більшості з них збирати та розбирати пристрій можна самостійно. Для інших – викликати спеціалістів.

Деякі виробники радять чистити фільтри раз на три місяці, інші – раз на півроку, треті – по мірі забруднення. Різняться так само і терміни заміни фільтрів на нові: щороку або кожні два роки. Крім цього, частота чищення та заміни фільтрів залежить і від якості припливного повітря. Якщо повітря в районі проживання брудне (поряд пролягає дорога, або промислове підприємство), то робити це доведеться частіше.

У більшості сучасних моделей про необхідність заміни або чищення фільтрів пристрій «нагадує» автоматично, індикатором.

Деякі побутові рекуператори оснащені лише сітками захисту від комах. Виправданість такого технічного рішення неоднозначна, особливо якщо враховувати той факт, що очищення вхідного повітря від пилу, пилку та інших дрібних частинок – одна з найбільших переваг побутових рекуператорів.

Фільтри: які бувають

Всі повітряні фільтри класифікуються за призначенням та ефективністю, що і визначає їх клас фільтрації. Практично в будь-яких системах вентиляції та кондиціювання повітря використовують фільтри загального призначення:

  • фільтри грубого очищення (G-клас)
  • фільтри тонкого очищення (F-клас),

Крім того, існують також фільтри спеціального призначення:

  • фільтри високої ефективності (H-клас)
  • фільтри надвисокої ефективності (U-клас).

У кожному класі фільтрації застосовується не лише літерне, але ще й цифрове значення, наприклад, G2, F4. Чим воно вище, тим ефективніший фільтр. Так, наприклад, фільтр класу F7 затримує до 90% атмосферного пилу, U17 — близько 99%.

У більшості моделей побутових рекуператорів використовуються неткані фільтроматеріали, наприклад, поліефірне волокно, яке забезпечує високий рівень надійності та очищення повітря, маючи не високу вартістю.

Вони легкі у догляді – їх можна мити у теплій проточній воді або очищати пилососом.

Як чистити теплообмінник

Чистити теплообмінник радять усі виробники.

  • Керамічні можна промивати під водою, після чого дати йому повністю висохнути.
  • Мідні від вологи окислюються, тому їх рекомендують продути пилососом або феном.

Як часто проводити таку операцію – думки виробників і тут розходяться. Деякі радять робити це раз на рік, інші – двічі на рік: на початку та наприкінці опалювального сезону. Для цього необхідно, як і при очищенні фільтрів, зняти корпус, витягнути теплообмінник, почистити або промити його, висушити і встановити назад.

Викликати фахівців виникає потреба лише для зняття окису з мідного або алюмінієвого рекуператора.

ЧИЩЕННЯ РЕКУПЕРАТОРА ПРАНА СУХИМ СПОСОБОМ:

ЧИЩЕННЯ РЕКУПЕРАТОРА З КЕРАМІЧНИМ ТЕПЛООБМІННИКОМ:

 

Вибір рекуператора – досить складне завдання. Потрібно враховувати продуктивність, площу приміщення, набір необхідних додаткових функцій, рівень шуму, відгуки споживачів, особливості монтажу – список не маленький. Але в будь-якому разі не зайвим при покупці рекуператора буде поставити менеджеру ще й такі питання, які не завжди прописуються в технічних характеристиках:

  • Як часто чистити фільтри та теплообмінник?
  • Обслуговування можна проводити самостійно чи потрібно викликати спеціалістів?
  • Як часто міняти фільтри на нові та скільки це коштує?

Саме відповіді на них дадуть повну картину для прийняття рішення про покупку.