В квартирі «плачуть» вікна. Що робити? Конденсат на вікнах

Спроби зберегти тепло в наших будинках за допомогою такого корисного винаходу людства, як пластикові вікна, несподівано створили іншу проблему. Повна герметичність приміщень призвела до утворення конденсату – з настанням холодів вікна починають «плакати», що неминуче призводить до появи плісняви ​​та грибка на підвіконнях, на стінах та у кутах кімнати. На жаль, щоб позбавитися цієї проблеми назавжди, однієї обробки поверхонь замало. Навіть якщо продавці суперзасобів запевнятимуть у протилежному.

Причини запотівання вікон взимку

Причин появи конденсату на пластикових вікнах лише дві: недостатня вентиляція та надмірна вологість у приміщенні. І не варто одразу лаятися з установниками та виробниками ПВХ-вікон – вони тут, як правило, не винні.

Якщо пояснювати «віконні сльози» з погляду фізики, існує таке поняття як «точка роси». Роса на траві утворюється вранці, коли температура повітря підвищується швидше, ніж температура повітря біля трави. Саме в той момент, коли температура біля трави досягає «точки роси», пара у повітрі осідає на поверхні листя, утворюючи краплі.

Під час будівництва зазвичай все прораховується так, щоб точка роси залишалася або зовні, або самих стінах. Коли температура в кімнаті в певних місцях менша за «точку роси» – тоді й відбувається утворення крапель на вікнах. Батареї не дарма зазвичай ставлять під вікном – холодне повітря не повинно проникати всередину. Підвіконня теж не має заважати підйому теплих повітряних мас. Навіть незначні зміни цих параметрів можуть призвести до зміщення точки роси в житлове приміщення, і, відповідно, появи конденсату.

І що більше вологість, то більше конденсату може утворюватися. Великі обсяги вологи виділяються в результаті прання, приготування їжі, прибирання та водних процедур. Додатковими джерелами вологоутворення є також кімнатні рослини. Одна людина за добу може видихати до літра води. При нормальній вентиляції ця вода видаляється разом із відпрацьованим повітрям, при поганій – осідає на вікнах.

Джерело вологоутворення Кількість вологи г/год
Людина у стані спокою 40 г/год.
Людина, зайнята фізичним навантаженням 90 г/год.
Рослина в горщику (серед. розміру) 10 г/год.
Приготування їжі та прибирання 1000г/год.
Душ/Ванна 2600 г/год.
Вільна поверхня води 200 г/год.

 

Пітніють вікна. що робити?

Позбутися проблеми запотівання вікон можна лише усунувши обидві причини її виникнення – налагодити вентиляцію та зменшити вологоутворення. Звичайне провітрювання – це найпростіше, що можна зробити. Але цей метод можна назвати півмірою — провітрювати взимку цілодобово проблематично, а тому повноцінний повітрообмін у такий спосіб не налагодити. Зменшити утворення вологи ще складніше. Дихати через раз, не їсти, не прати і не митися – навряд чи хтось на таке здатний. А якщо без жартів, то можна забрати рослини з підвіконня – але це глобально проблему не вирішить. Ще можна купити осушувач та гігрометр та регулювати вологість таким чином. Або підійти до вирішення питання ґрунтовно та встановити побутовий рекуператор. Вибір моделей на ринку – величезний. Такий пристрій забезпечуватиме необхідний повітрообмін навіть при закритих вікнах, і вам не доведеться ніколи більше набирати в пошукових системах запити типу: як прибрати конденсат на пластикових вікнах, як усунути неприємні запахи в квартирі, як покращити стан повітря, як позбутися цвілі та грибка – всі ці проблеми буде вирішено «одним махом».

Чи вирішує рекуператор проблему запотівання пластикових вікон остаточно?

Відповідь однозначна: так, вирішує. Причому раз і назавжди. За умови безперервної роботи, звісно. Цей пристрій має низку переваг:

  • з приміщення виводиться відпрацьоване повітря, насичене вуглекислим газом, а свіже відфільтроване повітря надходить 24/7;
  • стабілізується вологість;
  • економія на опаленні взимку та кондиціонуванні влітку завдяки рекуперації (взимку тепло витяжного повітря передається припливному, а в спекотну погоду влітку – навпаки);
  • зазвичай рекуператори мають кілька режимів роботи, залежно від потреб, нічний практично не чутний;
  • пристроєм можна керувати зі смартфона;
  • використання рекуператора суттєво не відбивається на рахунках за енергоносії – він споживає не більше енергоощадної лампи;
  • в квартирі немає протягів;
  • не чутно вуличного шуму;
  • встановлювати можна на будь-якій стадії ремонту та після нього. Монтаж пристрою займає близько двох годин, буріння спеціальним обладнанням.

ВИСНОВКИ

Простими словами, конденсат на вікнах – це лише видима частина проблеми. Поганий повітрообмін – це не тільки «заплакані» вікна. Насамперед – це наше самопочуття. Надлишок вуглекислого газу – це втома та сонливість, безсоння та апатія. Багато домашнього пилу – це чхання, кашель та алергія. Підвищена вологість – це грибок і цвіль на стінах і знов-таки негативний вплив на організм. Знижена вологість – пересихання слизових оболонок та погіршення стану шкіри. Якщо узагальнити – без свіжого повітря людині погано. Створити правильний мікроклімат у будинку – завдання не просте, але здійсненне. Рішень для цього зараз – достатньо.