Вентиляція у ванній без цвілі та грибка

Ванна кімната та туалет – приміщення, до яких висуваються особливі вимоги. Підвищена вологість та недостатня циркуляція повітря можуть призвести до утворення цвілі, яка не просто виглядає не дуже естетично, але серйозно загрожує здоров’ю. Для того, щоб уникнути цього, запобігти появі конденсату на стінах ванної кімнати, швидко видаляти пару та неприємні запахи, потрібна повноцінно працююча вентиляційна система.

Причини недостатньої вентиляції у ванній кімнатідвери с вентиляцией в ванную

  1. Проекти більшості будівель, зведених за радянських часів, були розраховані лише на вентиляцію з природною тягою. Вікна, як правило, у санвузлах не передбачалися. Приплив повітря у приміщення – через щілини у дверях та вікнах, встановлених у житлових кімнатах. Пластикові склопакети та металеві двері з ущільнювачами задуми архітекторів порушили – у квартиру надходить набагато менше повітря, ніж необхідно для повноцінної роботи природної тяги.
  2. Стан вентиляційних каналів у старих будинках. За нормативами, вони потребують періодичного чищення, але ці нормативи, як правило, ігноруються. Тому з часом канали забиваються брудом, заростають та руйнуються. Таким чином псується навіть та вентиляційна система, яка була закладена спочатку. Крім цього, самостійне незаконне перепланування квартир та безкарність за ці дії призвели до того, що деякі вентканали повністю перекриті заповзятливими сусідами, які бажають збільшити площу своєї квартири.
  3. «Неправильні» двері. Часто у ванну кімнату або санвузол ставлять герметичні двері без переточних решіток. Тому навіть справні витяжки не можуть повноцінно функціонувати, адже свіжому повітрю просто нема звідки взятися при щільно зачинених дверях. Для того, щоб покращити вентиляцію у ванній та туалеті, необхідно забезпечити щілину під дверима не менше 2 см у висоту або спеціальні отвори (решітки) у нижній частині дверного полотна. Це допоможе гарантувати необхідний повітрообмін, в результаті якого не будуть сиріти стіни і пітніти дзеркала.
  4. Сусіди встановили вентилятор, а ви – ні, що також порушує роботу природної тяги. Сусідський вентилятор викидає частину повітря у вашу решітку, а разом із ним — вологість та неприємні запахи.

Як виправити вентиляцію у ванній та туалеті

вытяжной вентилятор в ванной с часамиЯкщо вентканали все-таки функціонують належним чином, для поліпшення мікроклімату встановлюють витяжні вентилятори, які швидше виводять вологе повітря і запахи. Найбільш поширені витяжні настінні осьові вентилятори, які можуть оснащуватися зворотним клапаном, що запобігає попаданню повітряних потоків у приміщення туалету або ванної, а також датчиком вологості або таймером. Вентиляція працюватиме, поки показник вологості не досягне норми. Але не слід забувати про головне: джерела припливного повітря. Тобто через кватирки, провітрювачі, щілини у вікнах і дверях або через канали припливної вентиляції до загального об’єму квартири повинен надходити достатній обсяг свіжого повітря. Розрідження, яке створюється витяжним вентилятором, посилює втягування в санвузол повітряних мас із житлових приміщень. Влітку це питання вирішується просто – можна відчинити вікно. Взимку можуть допомогти стінові або віконні клапани, але слід пам’ятати, що у витяжку разом з вологим повітрям та запахами виходить і тепло, що за нинішніх цін на енергоносії дуже затратно.

Чи можна зберегти тепло та забезпечити достатній приплив свіжого повітря?

Бюджетним рішенням, яке допоможе виправити ситуацію з припливно-витяжною вентиляцією окремих приміщень у квартирі, зберігши тепло, можуть стати побутові рекуператори. Принцип рекуперації – коли в зимовий період тепло повітря, що виходить з приміщення, через спеціальний теплообмінник передається свіжому вхідному. Одні з найпопулярніших моделей – реверсивні провітрювачі, що забезпечують якісний повітрообмін, поперемінно працюючи на приплив і витяжку.

Чи можна встановлювати побутовий рекуператор у ванній кімнаті?

рекуператор блаубергЩо стосується установки провітрювачів безпосередньо в санвузлах, то тут думки фахівців єдині: таке рішення буде не зовсім ефективним, встановлювати найкраще в житлових кімнатах. Головна причина: повітря з ванної та туалету має видалятися повністю, тобто в таких приміщеннях потрібна лише витяжка. Якщо встановлювати рекуператор у санвузлах, то «брудне повітря» може потрапляти до житлових кімнат. Тим більше, що монтувати у вентиляційні канали їх не можна – лише у зовнішню стіну, а таке розташування санвузлів передбачено далеко не у всіх будинках. Крім того, не кожен такий прилад може працювати в умовах підвищеної вологості – у морози можливе обмерзання теплообмінника. Найбільш оптимальне рішення – встановлення рекуператорів в окремих кімнатах разом з витяжною вентиляцією у ванній та санвузлі. Саме цей варіант забезпечить якісну вентиляцію всієї квартири чи будинку: у кімнати надходитиме підігріте свіже повітря, обсягу якого вистачить для повітрообміну в санвузлах.

Що необхідно врахувати перед встановленням системи вентиляції?

  • Розрахувати обсяг приміщення (висота, ширина) та врахувати рівень герметичності конструкції.
  • Передбачити кількість мешканців будинку.
  • Звернути увагу на рівень забруднення повітря та довкілля (це потрібно при виборі повітряного фільтра).

Норми повітрообміну для санвузлів

Кратність повітрообміну в приміщенні показує, скільки разів повітря повністю змінилося в приміщенні за годину:

  • для ванних кімнат та душових – 7-9 разів.
  • для туалетів – 8-10 разів.
  • для побутових (пральних) кімнат – 7 разів.

Сьогодні покращити якість вентиляції у своєму житлі можна і без значних капіталовкладень та зусиль. Якщо немає можливості встановити централізовану припливно-витяжну вентиляцію, побутові рекуператори можуть стати прийнятною альтернативою. Свіже повітря в кімнатах, сухі стіни та дзеркала у ванній – важливі складові нашого комфорту.