Вентиляція підвальних та напівпідвальних приміщень: як забезпечити правильний мікроклімат?

Цокольні приміщення у приватному будинку можна обладнати по-різному. Варіантів багато: майстерня, сауна, котельня, тренажерний зал чи комора. Не варто забувати, що підвал та льох – це різні поняття. Підвал – це приміщення, яке знаходиться нижче рівня землі, в цокольній частині будинку. Погріб (льох) – це також приміщення нижче нульової позначки, але може бути побудоване окремо від будинку та має вузьке призначення: використовується для зберігання овочів, фруктів та консервації. Для збереження всіх запасів у приміщенні має бути темно і прохолодно (5-7С), а норми вологості – 40-60%.

Для чого потрібна вентиляція у підвалі та погребі

Насамперед для того, щоб знизити рівень вологості, адже саме вона вважається головним ворогом будівельних конструкцій. Надлишок вологи призводить да таких неприємних наслідків:

  • Дерево уражається грибком, гниє і втрачає несучу здатність;
  • Метал піддається корозії та руйнується;
  • Цегла, бетон, керамзитобетон, силікатні блоки дуже гігроскопічні. Вистачить невеликого порушення гідроізоляції, щоб волога поширилась по всій стіні;
  • При підвищеній вологості вода конденсується на залізобетонних перекриттях та руйнує дерев’яні підлоги, паркет та ламінат;
  • Волога, піднімаючись по стінах та перекриттях, може зіпсувати меблі, шпалери, а також спровокувати появу цвілі;
  • Якщо йдеться про льох, то при підвищеній вологості можна просто попрощатися з усіма запасами. Фрукти та овочі гниють, залізні кришки іржавіють, тож навіть консервацію доведеться викинути.

Які види вентиляції оптимальні для підвальних та напівпідвальних приміщень?

Природна припливна вентиляція – для її облаштування необхідно передбачити приплив і витяжку. Переваги: ​​не потребує додаткового обладнання (працює внаслідок перепаду тиску та різниці температур). Наявність природної припливної вентиляції вважається однією з умов функціонування підвальної вентсистеми. Має всього кілька елементів: повітрозабірні ґрати, повітрозабірний отвір у цоколі будівлі (бажано передбачити під час будівництва стін), припливна труба (діаметр залежить від площі приміщення). Головна умова роботи природної припливної вентиляції – наявність витяжки. Природна витяжна вентиляція може забезпечити нормативний повітрообмін у невеликих приміщеннях. Головний мінус: невелика продуктивність, що сильно знижується влітку. Для великого підвалу або льоху потрібна механічна припливно-витяжна система з підігрівом або рекуперацією тепла. Примусова припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією тепла – найоптимальніший варіант для організації повітрообміну як для житлових приміщень, так і для підвальних. Важливим елементом таких пристроїв є рекуператор – теплообмінник, у якому зимою тепло витяжного повітря передається припливному, а влітку за таким же принципом у приміщенні утримується прохолода. Коефіцієнт рекуперації сучасних приладів може досягати понад 90%, що значно зменшує рахунки за енергоносії. Якщо в будинку немає централізованої припливно-витяжної вентиляції, можна розглянути варіант установки компактних провітрювачів (побутових рекуператорів), призначених для повітрообміну одного приміщення. Вибір моделей – величезний. Пристрої відрізняються продуктивністю, матеріалом теплообмінника, рівнем шуму та додатковими опціями. Тобто підібрати те, що потрібно саме вам – досить легко.